mieste a dobre sa cíti medzi pravými uhlami, kde je všetko prehľadné a akurátne. Iní radšej uprednostnia voľnejší štýl, chcú narušiť vžité konvencie. Čo však robiť, keď miestnosti sú z praktických dôvodov zväčša pravouhlé, nábytok v ponuke predajcov, až na výnimky, tiež?
Ak patríte k tým, ktorí trocha chcú zmeniť jednotvárnosť okolitého sveta určeného kolmicami, ponúkame vám malé vybočenie z koľají, ktorým aspoň opticky "rozbijete" panelákovú škatuľu. Ide o jednoduché sústavy trojuholníkových políc, ktoré sú praktické a zároveň vás finančne nezruinujú, pričom sú nenáročné na výrobu.
Ako lacný a dostupný materiál odporúčame drevotrieskové dosky, ktoré vám v predajniach pre domácich majstrov podľa požadovaných rozmerov aj narežú. Na spoje použijeme jednak lepidlo, ale aj skrutky do dreva a oceľové uholníky.
Prvým typom sú police určené na voľnú stenu, obrátené rohom von do priestoru. Začneme zvislými rohovými časťami, ktoré tvoria medzi jednotlivými policami medzikusy a určujú ich rozostup. Urobíme ich z dvoch obdĺžnikov, ktoré zlepíme a skrutkami spojíme do pravého uhla. Hlavy skrutiek zapustíme a priehlbinky zarovnáme tmelom na drevo. Po prebrúsení ich nebude vidno. Jeden z obdĺžnikov je kratší o hrúbku vedľajšej dosky (1,8 mm), druhý má dĺžku 34 cm. Výška medzikusu je 30-centimetrová.
Zo zadnej strany priskrutkujeme šesť uholníkov, ktoré budú spájať navzájom jednotlivé police. Takéto medzikusy si zhotovíme podľa toho, s koľkými policami rátame celkovo.
Pokračujeme zhotovením podstavca. Základňu tvorí trojuholník o niečo menší než samotné police. Získame ho uhlopriečnym rozrezaním štvorca so stranou 75 cm. Druhú polovicu odložíme na základňu ďalšieho - rohového regála. Na odvesny trojuholníka priskrutkujeme dve dosky vysoké 12 cm. Na ne pomocou kovových uholníkov pripevníme prvú policu, ktorú získame rozrezaním štvorca so stranou 87 cm. Striedavo potom pripevňujeme zvislé rohové medzikusy a police v ľubovoľnom počte - samozrejme, limitujúcim faktorom je výška miestnosti. Hrany dosiek zakryjeme hranovacou páskou pomocou žehličky.
Dekoratívne bude pôsobiť aj druhý typ - rohový regál. Človek sa podvedome snaží zaplniť kúty miestností, preto sú v obľube aj rôzne druhy rohových políc. V našom prípade ide o veľmi podobný regál ako predošlý typ, len je otočený "čelom vzad". Rozdiel vzniká v konštrukcii podstavca a zvislých medzikusov.
Začneme aj teraz stavbou medzikusov, obdĺžniky však nespájame do tvaru "V", ale budú mať podobu písmena "T". Pravda, aj rozmery budú iné - výška zostáva 30-centimetrová, šírka čelného dielu je 66 cm, kolmo na neho priskrutkujeme (neviditeľný) diel so šírkou 32,1 cm.
Podstavec budeme stavať opäť od trojuholníkovej základne, na ktorú tiež do tvaru "T" pripevníme 12-centimetrové dosky. Jednu na preponu základne (106 cm), kolmo na ňu druhú (52,1 cm). Uholníkmi pripojíme prvú policu a striedavo s medzikusmi budujeme regál smerom nahor.
Posledným úkonom je náter. Vhodné sú akrylové farby, ktoré rýchlo schnú a neobsahujú riedidlo. Od vás už záleží či si vyberiete matný alebo lesklý, tón si tiež zvolíte podľa farebnosti interiéru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.