systém. Rastlina je ponorená vo vode, takže ju nestráca odparovaním cez povrch listov. Príjem živín a vylučovanie metabolických produktov prebieha celým povrchom tela. Hlavnú úlohu tu hrá osmóza, difúzia a selektívne priepustné membrány, ktorými rastlina získava z vodného roztoku živiny.
Korene tvoria predovšetkým systém uchytenia rastliny do substrátu dna vodnej nádrže, toku, u mnohých typicky ponorených rastlín je tvorba koreňov úplne potlačená alebo má pre rastlinu iba druhoradý význam. V prírode sa vyvinul celý rad prispôsobení (adaptácií) podľa typu rastlín a podmienok, v ktorých dlhodobo prebieha ich vývoj
Veľa druhov rastlín je "obojživelných", t. j. sú schopné vytvárať tak suchozemskú formu, tak aj vodnú. Tu však platí, že rastlina vypestovaná ako ponorená pri rýchlom prenesení na sucho zahynie (uschne), rovnako ako rastliny vypestované na suchu po zasadení do vody najprv zhnijú. Avšak súčasne sa rastlina pokúša vytvoriť (ak má túto vlastnosť v génoch) ponorené listy schopné pokračovať v raste pod vodnou hladinou. Rastliny, ktoré túto vlastnosť od prírody nemajú, nie sú schopné rastu vo vode a je zbytočné sa o ich prispôsobenie pokúšať.
Autor: vmč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.