koncové, čo pre laika znamená, že budú poskytovať i špecializovanejšiu zdravotnícku starostlivosť ľuďom z celého regiónu, zdravotníkov z Vojenskej leteckej nemocnice v Košiciach veľmi sklamal fakt,že sa nestali komplementárnou nemocnicou - t. j. nemocnicou, ktorá je vyčlenená i na ošetrovanie ústavných činiteľov. Tobôž,ak medzi komplementárne nemocnice patria obe ďalšie vojenské nemocnice na Slovensku - v Bratislave i v Ružomberku. Nezaradenie medzi takéto medicínske pracoviská môže mať negatívne, predovšetkým finančné dôsledky a obmedzenie možností ďalšieho skvalitňovania vybavenia nemocnice. V budúcnosti sa totiž ráta s vyššou podporou ako komplementárnych tak koncových nemocníc.
"V podstate sme však komplementárnou nemocnicou aj my. Naďalej totiž ostáva v platnosti naša zmluva s Kanceláriou prezidenta SR. Rudolf Schuster si našu Vojenskú leteckú nemocnicu vybral po návrate z operácie v Rakúsku a major MUDr. Peter Majer je ďalej jeho osobným lekárom," povedal MUDr. Otokár Takáč, zástupca riaditeľa Vojenskej leteckej nemocnice v Košiciach.
Podľa rozhodnutia ministerstva zdravotníctva, v Košiciach je pre ošetrovanie ústavných činiteľov vyčlenená nemocnica VSŽ v Šaci. Aj keď personál Vojenskej leteckej nemocnice rozhodnutie ministerstva nekomentuje, lekári a zdravotníci netaja svoje sklamanie. Toto pracovisko slúži svojmu účelu už 142 rokov a po rekonštrukcii, ktorá začala v roku 1995 disponuje priestormi, ktoré zodpovedajú súčasným požiadavkám. V závere minulého roka tu otvorili zrekonštruovanú časť, v ktorej je chirurgické oddelenie, oddelenie farmácie a zdravotníckej techniky a endoskopické oddelenie.
Endoskopické oddelenie bolo v závere roka 2 000 vybavené špeciálnou prístrojovou technikou vďaka ktorej patrí v SR k špičkovým. Dokladom vysokej úrovne zdravotníkov z Vojenskej leteckej nemocnice v Košiciach je aj uskutočňovanie ich u nás zatiaľ ojedinelého pilotného projektu, na základe ktorého etablujú pre Ministerstvo obrany SR poľný výjazdový oddiel, schopný špičkových výkonov i v obdore mimoriadne aktuálnej medicíny katastrof. Svoju erudíciu v odbore medicína katastrof, ktorému i vo svete venujú v súčasnosti veľkú pozornosť, leteckí zdravotníci doložili i participáciou na ošetrovaní pracovníkov VSŽ KOšice počas veľkej priemyslovej havárie - úniku kysličníka uhoľnatého v roku 1995 a pri ďalších mimoriadnych udalostiach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.