OZ KOVO pre Prešovský kraj Jozef Balica, po sporoch so zamestnávateľmi sa rozhodli využiť inštitút sprostredkovateľa a tam predniesť svoje požiadavky. Stretnutie sa uskutoční už v utorok 6. februára v Bratislave za fyzickej podpory niekoľko tisíc ľudí z každého regiónu Slovenska. "Momentálne organizujeme účasť zamestnancov v odvetví OZ KOVO z východu Slovenska a rozdávame odznaky, ktoré si ľudia pripnú v utorok počas kolektívneho vyjednávania na znak podpory. Ide nám o to, aby zamestnávatelia pristúpili k takému mzdovému nárastu, ktorý by kopíroval rast životných nákladov pri zvýšených cenách, ktoré platia od štvrtka 1. februára. Zamestnávatelia sú proti tomu, aby došlo k celkovému priemernému nárastu zárobku a hovoria len o tarifných nárastoch. Ale to nemusí byť to isté. Stačí, keď stiahnu nadtarifnú zložku. Tarify síce pôjdu hore, ale celkové mzdy nie," povedal nám včera Jozef Balica.
V zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní sa preto rozhodli využiť inštitút sprostredkovateľa. Ak v utorok nedôjde k dohode, odborárom ostanú dve možnosti. Buď sa rozhodnú pre rozhodcu, alebo vstúpia do štrajku. Podľa slov J. Balicu odborové orgány OZ KOVO sa prikláňajú skôr k radikálnejšej forme, teda štrajku, lebo pri rozhodcovi hrozí, že budú musieť prijať jeho verdikt. Či už bude pozitívny alebo negatívny. Odborári sa teda rozhodli všetkými prostriedkami bojovať o základný atribút, teda zabezpečiť pracujúcim slušnú životnú úroveň cez primerané mzdy. "Spočítali sme, že životné náklady išli hore o vyše 700 korún. Dokonca prezident SR Rudolf Schuster pri prijatí odborárskych predákov hovoril o 1700 korunovom náraste. Nemôžeme byť s takým stavom spokojní a jediným kľúčovým nástrojom na zmiernenie sociálnych otrasov je kolektívne vyjednávanie," dodal člen Rady OZ KOVO. V tejto súvislosti pripomíname, že ľudia nečakali, ako tvrdo ich postihne napríklad zvýšenie cien cestovného v medzimestskej autobusovej doprave. Tam sa totiž náklady nezdvihli o avizovaných 20 percent, ale o 100 až 200 percent. Na túto poznámku reagoval odborový predák J. Balica slovami: "Existujú tri druhy neprávd. Úplná polopravda, čiastočná polopravda a štatistika. Tie štatistické údaje sa vykladajú tak, ako sa komu z politikov práve hodí. Nám nestačí hodnotenie podpredsedu vlády Ivana Mikloša o tom, že sa zlepšujú makroekonomické výsledky. Naša podrobnejšia analýza, neodtrhnutá od reálneho života, je podstatne iná."
Svoje slová podčiarkol faktami, v ktorých porovnal napríklad priemerné mzdy na Slovensku. Na prvý pohľad sa zdá, že situácia nie taká zlá keď, celoslovenská priemerná mzda vychádza na 11 tisíc korún, ale v Prešove je to už o 2 tisícky menej a v Bratislave o 5 tisíc viac. Regionálne rozdiely sa teda ukážu až pri podrobnejšej analýze. Napokon, jediné v čom je východ Slovenska na špičke je vysoká miera nezamestnanosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.