kolegov však nehráva v okolitých krajinách, hádzanársky vietor ho zavial až na juh starého kontinentu - do Portugalska. V tejto krajine pôsobí už druhý rok v drese celku Boavista Porto a jeho nie tak dávnu návštevu na Slovensku sme využili na to, aby sme sa s ním stretli a pozhovárali.
Z Košíc odišiel Andrej po zisku druhého titulu majstra republiky v roku 1999, pretože klub sa za známych okolností dostal do finančných ťažkostí. Ako sa vlastne do ďalekého a sčasti exotického Portugalska dostal? "Bolo v tom aj veľa náhody, ako u väčšiny prestupov. Košice sa dostali do ekonomických problémov, veľa hráčov teda malo záujem odísť, čo im bolo umožnené. Portugalsko je od nás skutočne dosť ďaleko, takže z tohto pohľadu je to naozaj trošku rarita. Pri realizácii prestupu dopomohla jedna Slovenka, ktorá v Porte už dlhší čas žije a výrazne zavážilo i to, že cudzinec, ktorý v Boaviste dovtedy hrával, dostal pred začiatkom súťaže dištanc. Narýchlo teda hľadali náhradu. Odcestoval som tam na skúšku a behom týždňa sme sa dohodli."
Dohodu spečatili obe strany podpisom na ročnej zmluve s opciou. "V klube sa pred mojim príchodom všetko pomenilo, káder sa výrazne omladil, takže cieľom bolo udržanie. Bohužiaľ, splniť sa nám ho nepodarilo, zostúpili sme do druhej ligy, ale sponzor napriek tomu zostal aj v tomto roku." Vypadnutie z ligy nášho reprezentanta značne mrzelo. "Určite som bol sklamaný. Teraz sa urobilo strašne veľa pre to, aby sme postúpili naspäť, takže dúfam, že sa to podarí." Vyzvedali sme teda, aká to momentálne vyzerá s reálnosťou návratu Boavisty do najvyššej súťaže. "Boj o postup je stále otvorený, aj keď sme si ho zbytočnými prehrami trošku skomplikovali. Rozhodujúca bude záverečná baráž, koncom marca by už malo byť všetko o čosi jasnejšie." Okrem košickej spojky hráva v tíme ešte jeden legionár z Juhoslávie. "Lavička však nie je taká silná, ako v najvyspelejších ligách." A. Kandráč dostáva od trénera dostatok príležitostí. "Hrávam jednoznačne viac ako v Košiciach. V obrane sa striedame takmer na všetkých postoch, v útoku je mojim flekom väčšinou stredná a niekedy aj ľavá spojka. Som maximálne vyťažený, zahrám si schuti, nezriedka aj celých 60 minút, takže sa nemám na čo sťažovať."
O úrovni tamojšej ligy slovenský reprezentant veľa hovoriť nechcel, veľa vraj napovedajú nedávne veľmi slušné výsledky Sportingu Braga v Lige majstrov a napokon, Portugalsko patrilo, na rozdiel od Slovenska, k účastníkom včera skončených majstrovstiev sveta. Kvalitu najvyššej súťaže vylepšuje početná skupina juhoslovanských a ruských hádzanárov. Za pozornosť teda stojí, že ešte vlani v elitnej prvoligovej spoločnosti bol Andrej v konečnom účtovaní šiestym najlepším kanonierom súťaže. "Nikdy som nebol strelec z diaľky, skôr som sa vždy snažil prenikať na bránkovisko. Minulého roku sa mi celkom darilo, čo ma príjemne prekvapilo. Aspoň s tým som mohol byť spokojný, keď už sa nám nepodarilo zachrániť." Napriek vypadnutiu košická spojka v lete nad odchodom z Boavisty nepomýšľala. "V apríli som už vedel, že budem mať predĺženú zmluvu a tým bolo všetko uzavreté, žiadne snahy o odchod neboli. Mojim záujmom bolo ostať, pretože tamojší životný štýl mi sedí, krajina mi vyhovuje a zlepšujem sa aj v reči. Ich naturel je dosť blízky Španielom, vyznačujú sa ležérnym vzťahom k času a presnosti. Všetko sa nejak vyvinie, nejak bude, nerobia si zbytočné stresy. Nie sú uponáhľaní a to mi vyhovuje. V ich mentalite čas nie je prvoradou vecou. Napríklad aj tamojšie autobusy boli pre mňa ozaj raritou. Nejaké intervaly síce majú vypísané, ale vôbec ich nedodržiavajú. Každých desať - pätnásť minút nejaký ide, často však spoj vynechá. Ráno a poobede sa vytvárajú obrovské zápchy, bežnou vecou je, že 30-40 áut naraz trúbi a aj ulice sú prepchaté. Všetko je proste také svojské. Baví ma i tamojší jazyk, vyhovuje mi aj južanská strava. Porto je veľkomesto, dýcha úplne inou atmosférou, než vidiek a nájde sa tam veľa možností na strávenie voľného času. Je to silná tradicionálna krajina. Mimochodom, aj známe portské víno je veľmi chutné." Prejavuje sa horkokrvný naturel aj na zápasoch? "Hráči sa občas vedia dosť zapáliť, a to aj na tréningoch. Po zápasoch sú však z nich opäť kamaráti."
Keď sa povie Boavista, každému športovému fanúšikovi okamžite napadne slávny futbalový klub, ktorý patrí v krajine k absolútnej špičke a možno ho zaradiť medzi pojmy aj v európskom maradle. Jednoznačnou doménou v Porte i celom Portugalsku je teda futbal, záujem o hádzanú je, pochopiteľne, o čosi menší. "Čo sa týka populárnosti, hádzaná je takým tretím až štvrtým športom v rebríčku. V minulej sezóne bol záujem o naše zápasy väčší. Teraz je to trošku slabšie, pretože druhá liga už nie je takým lákadlom a ani súperi nie sú príliš atraktívni."
Na záver už len dodávame, že Andrej Kandráč nie je jediným Slovákom hrajúcim v Portugalsku, okrem neho tam zaviedli túlavé hádzanárske topánky aj ďalšieho nášho kvalitného legionára Stanislava Demoviča.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.