podávajú alkoholické nápoje a predávajú tabakové výrobky. Počet obyvateľov mesta sa v súčasnosti pohybuje na hranici 40-tisícok, čo znamená, že na každých 500 Novovešťanov vrátane žien a detí pripadá jedno pohostinské zariadenie. V rámci akcie Zdravé mestá vyšlo v minulom roku najavo, že Spišiaci pijú viac ako Bratislavčania alebo Košičania. Ak vystúpi turista na železničnej stanici v Spišskej Novej Vsi, obíde centrum mesta a vráti sa naspäť, má možnosť vypiť si v celkovo v štyridsiatich "podnikoch". "Prvá takáto trasa vedie zo železničnej stanice na križovatku pri hoteli Metropol, tam stojí desať krčiem. Od Metropolu k budove Reduty je na Zimnej ulici pravej strane námestia 17 pohostinstiev, krčiem a reštaurácií, z opačnej je ich 13. To sme ešte nepočítali sídliská. Z centra mesta okolo Zoologickej záhrady cez najstaršie sídlisko Tarču a naspäť k futbalovému štadiónu stojí 14 podnikov, na Mieri počítam osem," hovorí sedemdesiatnik Ivan J., ktorý mesto dokonale pozná. Niektoré pohostinstvá stoja mimo hlavných ťahov. Autobusová stanica, gymnaziálna krčma Erko, Kartágo alebo bufet na trhovisku však majú svojich stálych klientov. Prezývky Žaba, Čapka, Šľintak alebo Papirak hovoria o familiárnom vzťahu Spišiakov k svojim krčmám. V jednom prípade sa stala prezývka oficiálnym pomenovaním pohostinstva. Stalo sa tak na tunajšom sídlisku Západ, kde iba vozovka delí obec Smižany a okresnú Spišskú Novú Ves. Pre túto pomyselnú hranicu začali tunajší ľudia volať pohostinstvo pri ceste veľavravne - Colnica.
"Krčmy na Spiši živia aj nezamestnaní. Ak si dá človek každý deň jedno pivo za 15 korún, minie ročne 6000 korún. Minule sa mi sťažoval kamarát, že prepil za rok približne 100-tisíc korún," dodal Jozef L. zo Spišskej Novej Vsi.
Prevádzkovatelia reštaurácií, krčiem, pubov a barov musia každoročne odviesť do mestskej kasy desať percent z každého predaného piva, poldeci alebo cigarety. V minulom roku zaplatili fyzické osoby na tejto dani 2,23 milióna korún, právnické osoby uhradili 1,03 milióna. Podľa pracovníkov tunajšieho mestského úradu je ťažké zistiť presný počet uvedených prevádzok na území mesta, pretože jeden podnikateľ odvádza môže uhrádzať daň za viacero pohostinských zariadení naraz. Ohlasovaciu povinnosť o predaji alkoholu niekedy podnikatelia nedodržia a je iba na šikovnosti mestských úradníkov, či zatajenú prevádzku odhalia. Podľa slov jedného z podnikateľov odvádza priemerný krčmár 50-tisíc korún na dani mestu, nikdy to však nie je skutočný obraz vypitých litrov denaturátov, vína a piva. "Podľa mojich odhadov zatají krčmár približne 40 až 50 percent spotrebovaného alkoholu ročne," tvrdí jeden z tých, ktorí v Spišskej Novej Vsi prevádzkujú pohostinstvo. Podľa jeho odhadov prepijú Novovešťania viac ako polovicu miliardy korún ročne.
Autor: rep
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.