Migaš ako druhý najvyšší ústavný činiteľ štátu minul okolo 600 tisíc korún, kým nemenovaná poslankyňa približne 1,3 mil. korún. Potvrdili to dva parlamentné zdroje, ktoré nechceli zverejniť svoje meno.
Národná rada má na tento rok vyčlenených na služobné cesty necelých 16 mil. korún. Vlani mal parlament k dispozícii 15,5 mil. korún, túto sumu vyčerpal na 100 percent. Medzi poslancami prevláda názor, že ide o nízku sumu a médiá sa viac zaujímajú o to, koľko poslanci minú a menej o význam zahraničnopolitických aktivít parlamentu.
Minulý týždeň Jozef Migaš rokoval s predsedami výborov o pláne zahraničných ciest. Zhodli sa na tom, že každý výbor uskutoční najviac dve služobné cesty za rok. Ani jedna nie je do zámoria či na opačnú stranu zemegule, všetky sú orientované len na európske krajiny. Výnimku v počte ciest tvorí len zahraničný výbor. Prioritu majú totiž aktivity súvisiace s integráciou Slovenska do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.
Niektorí poslanci pri hodnotení efektivity ciest na porade s Migašom kritizovali jedného z poslancov, ktorí má minimálnu účasť na rokovaní parlamentného výboru Národnej rady, ale 100-percentnú účasť pri zahraničných služobných cestách.
Na otázku, či bola témou porady aj nedávna kritika J. Migaša za jeho cesty do zahraničia, Malchárek povedal: "Sú poslanci, ktorí majú väčšiu útratu ako pán Migaš. Nebudem však o tom hovoriť. Všetky tie veci okolo Mig-tour boli trošku znevažujúce."
Poslanec Viliam Sopko uviedol, že služobné cesty už nie je možné viac obmedziť. "Obmedzuje sa počet ciest, účastníkov i pobytových dní," podotkol Sopko. Podľa neho ak šetriť, tak nie na reprezentantoch štátu - prezidentovi, predsedovi parlamentu a premiérovi.
Pre porovnanie, V Českej republike majú poslanci na tento rok vyčlenených 38 miliónov korún, rovnako ako v roku 2000. Čiastky plánované na cesty sa im nepodarilo vyčerpať - v minulom roku poslanci precestovali asi o tretinu peňazí menej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.