chrípka.
"Už sme sa báli,že nášho psa budeme musieť utratiť, taký vážny bol cez víkend jeho stav. Ovčiak bol úplne apatický, bezmocný, mal teplotu, nevládal chodiť, nechcel prijímať potravu. Báli sme sa,či napriek očkovaniu neochorel na psinku.
Veterinár zistil, že má psiu chrípku, nasadil mu antibiotiká, chodíme s ním teda denne na injekcie a dúfam, že sa z toho čoskoro dostane," povedal R. Kiss z Košíc, ktorý bol počas celého víkendu znepokojený náhle zhoršeným zdravotným stavom svojho nemeckého ovčiaka.
"I keď nárast ochorení nie je zatiaľ dramatický, počet psov, ktorí k nám prišli na ošetrenie a zistili sme u nich infekčnú laryngotracheitídu - lebo to je odborný názov pre nemoc, laicky nazývanú psou chrípkou, sa v poslednom období zvýšil približne o 2O%," povedal včera MVDr. Martin Lukán z ambulancie veterinárneho združenia Cassovet v Košiciach.
Psov s infekčnou laryngotracheitídou musia teraz denne ošetrovať i v ambulanciách Univerzity veterinárskeho lekárstva (UVL) v Košiciach. Ide o sezónne vírusové ochorenie,ktoré sa s výnimkou leta často vyskytuje v ostatných ročných obdobiach a postihuje psov všetkých plemien.
"Príznaky sú pri tomto ochorení typické - psov trápi dusivý kašeľ, ktorý sa ešte zvyšuje, ak zvieraťu tlačí na tracheu obojok. Pes má teploty a najúčinnejšou je liečba antibiotikami. Samozrejme, i s aplikáciou medikamentov,ktoré podporujú vykašliavanie. Ordinujeme aj kalcium s vitamínom C a pri ochorení pomáha aj podávanie bylinkových čajov - tak ako u ľudí, napr. lipového či ďalších i s medom. Počas ochorenia neodporúčame podávať granule, vhodné sú najmä rôzne polievky. Osvedčujú sa aj inhalácie,
ktoré možno robiť jednoducho tak, že pes, ktorý by inak počas tohto ochorenia mal byť v teple, vdychuje napr. v kuchyni výpary z hrnca, v ktorom sa varí slaná voda alebo polievka," povedala MVDr. Tatiana Weissová z veterinárnej ambulancie UVL v Košiciach. Veterinári majiteľom chorých psov odporúčajú, aby s nimi chodili von čo najmenej a pretože ide o infekčné vírusové ochorenie, v čase, kedy "psej chrípky"
pribúda, chovatelia by na prechádzkach mali radšej zabrániť kontraktom medzi psíkmi. Veterinári predbežne nezaznamenali výskyt onemocnení na chrípku u mačiek, ktoré sú oddolnejšie ako psy, najmä, ak nie sú chované iba v bytoch. Ani psia ani mačasia chrípka nie sú ochorenia, ktoré by sa zo zvierat prenášali na ľudí a naopak, ani naša, "človečia" chrípka sa neprenáša na zvieratá. Aj keď má počet psov s ochorením na infekčnú laryngo-tracheitídu mierne vzostupný trend, podľa informácií MVDr. Tatiany Weissovej, v ambulanciách je v súčasnosti viac pacientov,ktorí majú iné problémy. U psov teraz často diagnostikujú výskyt rôznych kožných onemocnení a neurologických porúch. Tie však, ako doktorka Weissová z katedry vnútorných chorôb UVL Košice potvrdila, nemajú žiadny súvis s obavou chovateľov psov, že by sa azda dovozovým granulovaným krmivom mohlo na zvieratá preniesť obávané ochorenie-nemoc šialených kráv. V ambulanciách veterinárskej univerzity v Košiciach zaznamenali v prvých februárových dňoch inú kuriozitu.
"Evidujeme prvý záchyt mačky, ktorá ochorela na cukrovku," povedala včera doktorka Weissová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.