pridelený je školstvo. Podľa slov prednostu Okresného úradu v Prešove Milana Benča rozpis je však nepríjemným prekvapením. Podľa tabuliek im totiž krajský úrad nepridelil mzdové prostriedky pre údajný nadpočet pracovníkov.
Keď sa včera riaditelia škôl s právnou subjektivitou boli na tamojšom odbore školstva, mládeže a telesnej kultúry informovať o výške financií pre jednotlivé školy, pracovníci odboru im ešte nevedeli ponúknuť východisko. Vari len konštatovanie, že už protestovali na krajskom úrade a rovnako sa budú brániť a argumentovať na ministerstve školstva. Otázkou je, či to aj pomôže. "Ide o vyše stovku ľudí, pričom podľa našich prepočtov je to 81 a ich opodstatnenosť sme zdôvodnili. Jednoducho nám nezohľadnili to, že sme v roku 1999 vytvorili deviate ročníky a urobili zmluvy s 93 učiteľmi a potom ešte v prepočítanom stave s 13 katechétmi," povedala nám včera vedúca odboru Gabriela Šillová.
Pritom, podľa generálnej dohody tento rok už mali platy učiteľov stúpnuť v priemere na 9300 korún. Pri takom rozpočte však ledva dosiahnu priemer 7800 korún, hoci im krajský úrad schválil osobné príplatky vo výške 11 percent. "Rozhodne nesúhlasíme s rozpisom. Vyzerá to tak, že počet pracovníkov určili z priemerného prepočítaného stavu, ktorý však nie je reálny kvôli spomínaným deviatym ročníkom. Zdá sa, že niekto urobil zle metodiku prepočtu. Veď ako jeden z prvých okresov sme ešte v roku 1999 dodržali uznesenie vlády a prepustili časť zamestnancov. V priemernom prepočítanom počte sa nám to teraz neodzrkadlilo. Zrejme postupovali tak, že z nahláseného stavu pracovníkov jednoducho odpočítali určený počet ľudí," vysvetlila nám pracovníčka z oddelenia pre prácu a mzdy Danica Pribilovičová. Na našu otázku či je jediným riešením nevyplácať zamestnancom osobné príplatky, aby mali platy aj tí, ktorí sú údajne nadbytoční odpovedala, že nárokovateľné zložky jednoducho musia uhrádzať. Nebudú však preplácať nadčasové hodiny a skráti sa osobný príplatok, čím budú jednoznačne nútení porušovať zákon a to len preto, aby znova nevyrobili dlžoby na mzdách ako vlani.
V súvislosti s balíkom financií na tovary a služby prednosta Benč vydal v pondelok príkaz, aby plošne vyčistili zmluvy s dodávateľmi a neuhrádzali energie preddavkovo. "Z rozpočtu budeme vedieť vykryť platby len na 80 percent a už si nemôžeme dovoliť platiť preddavky tak, ako to vyžadujú dodávatelia. Nepodpíšem už také zmluvy, lebo peňazí je málo a neviem prečo by sme mali štátnym podnikom robiť banky," konštatoval prednosta. Dodávatelia energií však majú monopolné postavenie na trhu, a tak je len otázkou času, kedy si zase začnú diktovať svoje pravidlá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.