aj správa o činnosti mestskej polície (MsP) za uplynulý rok. "Nepriaznivá situácia v meste je najmä v čase vyplácania sociálnych dávok a podpôr v nezamestnanosti. K zhoršeniu situácie dochádza najmä vďaka Rómom, ktorí sa pod vplyvom alkoholu a iných omamných látok dopúšťajú rôznych výtržností, krádeží a narúšania občianskeho spolunažívania. V 83 prípadoch sme počas minulého roka zaznamenali rušenie nočného kľudu. Najčastejšími miestom, kde dochádza ku spáchaniu priestupkov sú rôzne pohostinstvá, no výnimkou nie je ani samotné centrum mesta," informoval poslanecké plénum náčelník MsP v Sabinove Ľubomír Semaník.
Ako prvá v diskusii k tomuto bodu vystúpila poslankyňa Soňa Bazlerová. "Opakovane sa zo správ z Čiech dozvedáme, že tam existuje nejaké nariadenie mesta, ktoré zakazuje požívanie alkoholických nápojov na verejných priestranstvách. Navrhujem zaviesť nejaké podobné 'vezeténko' aj u nás. Nech tí, ktorí budú chodiť po meste opití, za to platia aj pokuty. Tie by som navrhovala aj pre tých, ktorí používajú pyrotechniku počas celého roka. Veď ten hluk z petárd sa niekedy už skutočne nedá vydržať." Na jej návrhy reagoval poslanecký kolega Peter Molčan: "Podporujem poslankyňu Bazlerovú. Po meste chodí veľa bezdomovcov pod vplyvom alkoholu, ktorí sa zgrupujú aj v centre mesta, aj v lesoparku Šanec. Ako takí ľudia pôsobia na mládež v meste? Veď je to otrasné, keď už o ôsmej, deviatej ráno sa zgrupujú kade tade. Je potrebné prijať nejaké 'vezeténko', veď príde jar, ľudia budú chodiť častejšie na vychádzky do mesta budú mať obavy o svoju bezpečnosť." O slovo sa v tejto záležitosti prihlásil aj prednosta mestského úradu Bartolomej Leško. "Chcem len poslancov upozorniť, že nariadenie, v ktorom sa hovorí o zákaze pitia alkoholických nápojov na verejných priestranstvách máme. Ide o všeobecne záväzne nariadenie z roku 1991. Je len na mestskej polícii, ako sa vysporiada s týmto problémom."
Riešenie tohoto problému však nevidí ružovo primátor mesta Peter Mladý. Ako uviedol, nejde o bezdomovcov, ale o neprispôsobivých občanov, ktorí poberajú podporu v nezamestnanosti alebo dávky sociálnej pomoci. Z týchto peňazí im podľa zákona nie je možné stiahnuť nijakú sumu na uhradenie pokuty. "Medzi týmito ľuďmi sú však aj takí, ktorí nepoberajú vôbec nič. Ako teda môže polícia tento problém riešiť? V rámci práva nie je možné niečo urobiť, lebo tí ľudia sa ohradia, že predsa nerobia nič zlé. V ťažšom prípade opilstva by bolo možné situáciu riešiť odvozom na záchytnú stanicu. Tú však v meste nemáme, a tak by lekári museli podnapitého previesť až do Prešova (kde záchytná stanica tiež nie je - pozn. red.) a keďže nejde o ohrozenie jeho života, lekári ho nemusia v záchytke umiestniť. Ďalším problémom je to, že v tomto prípade nemá kto znášať náklady spojené s prepravou. Musím však povedať, že nejde o pálčivý problém, ale o skupinu štyroch piatich ľudí, ktorých bude MsP kontrolovať častejšie."
Autor: jaf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.