nežnejšieho pohlavia stali ich kolegyňami. Realita je však iná. V Spišskej Novej Vsi pracovali mestské policajtky iba v roku 1991. "V minulosti sme tu mali dve ženy, bolo to v začiatkoch našej mestskej polície. Pracoval som s nimi krátko, takže nemôžem posúdiť kvalitu ich práce. Ženy mali záujem o toto povolanie, objavili sa aj nejaké žiadosti. O personálnych otázkach však rozhoduje mesto, my vieme o tom, že žiadne navyšovanie stavu v mestskej polícii nebude," uviedol zástupca náčelníka Mestskej polície v Spišskej Novej Vsi Ondrej Boroň.
V Krompachoch nie je medzi ôsmimi mestskými policajtmi ani jedna žena. "Väčší záujem bol v roku 1992. Jedna kandidátka si už skoro šila uniformu, ale rozmyslela si to a odstúpila. Ak by nás bolo 12, mohla by už medzi nami byť jedna žena. Niektoré dopraváčky sú nekompromisnejšie ako muži a v Prešove majú dokonca náčelníčku mestskej polície," hovorí náčelník Mestskej polície v Krompachoch Ján Kopnický.
Podobné skúsenosti má aj jeho kolega z Gelnice. "Sme piati, ideálny stav by bol 12 policajtov. Žena v uniforme je niekedy veľmi potrebná, napríklad pri osobných prehliadkach žien," tvrdí náčelník Mestskej polície v Gelnici Vladimír Franko.
Ženu ako strážcu zákona nepoznajú ani v Levoči. Tunajší piati "čierni šerifovia" si nepamätajú ani záujemkyne. "V priebehu roka prijmeme vždy jedného človeka. Musí prejsť konkurzom. Aj ženy to môžu skúsiť," povedal náčelník Mestskej polície v Levoči Pavol Šuba. Podľa novej vyhlášky musí mať kandidát na policajta nad 21 rokov, lekársku prehliadku, úplné stredoškolské vzdelanie a odborné skúšky.
Okresné riaditeľstvo policajného zboru (ORPZ) v Spišskej Novej Vsi požiadalo v minulom roku o prijatie do služobného pomeru 28 žien. Ale zamestnávajú ich tu oveľa menej je tu celkovo 5 policajtiek. Tri z nich sú na Okresnom dopravnom inšpektoráte, jedna pracuje na funkčnom útvare a ďalšou je npor. Viera Križalkovičová starší inšpektor Obvodného oddelenia Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi. "Pri polícii som 32 rokov a nepocítila som tu žiadnu diskrimináciu. Zaoberám sa prípadmi zanedbania povinnej výživy. Rodičia často zabúdajú na povinnosti voči svojim deťom. Aj v polícii sú miesta, kde je najvýhodnejšie byť ženou. Na oddelení kriminálnej polície sa riešia napríklad mravnostné delikty, kde ostáva v ženách trauma. Keď som robila v Markušovciach a znásilnili 15-ročnú Rómku, musela som ju vypočúvať. To sa však dalo až potom, keď som ju uvoľnila. Dnes za mnou chodia poradiť sa aj mladší kolegovia. Teraz je nás na polícii dosť málo. Predtým sme robili hlavne administratívnu prácu, ani ja som nerobila v uniforme. Teraz je to trochu inak," dodala V. Križalkovičová.
Autor: Tomáš REPČIAK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.