nenarodeného alebo narodeného dieťaťa, či v blízkosti dospievajúceho mladého človeka alebo staršieho "ročníka" je vysoké. Zalarmovali značnú časť populácie modrej planéty a svojim tikotom postavili do pozoru nejeden štát, jeho obyvateľstvo. Sú to časované bomby na štyri, päť alebo x - písmen - AIDS, RAKOVINA, DROGY, iné závislosti... Do boja proti nim sú povolaní všetci, niektorí však výzvu neprijímajú. Stávajú sa tak členmi spoločnosti, ktorá si buduje zbytočné múry a dáva priestor situácii, pre ktorú je slovíčko tabu samozrejmosťou.
Mladá generácia však o problémoch spoločnosti nemlčí. Diskutuje o nich, ale často im bohužiaľ aj podlieha. S cieľom, aby k takejto situácii nedochádzalo vystupuje do popredia primárna prevencia drogových závislostí, prevencia nákazy HIV - AIDS a od februára sa začína aj nový program s tematikou javov sociálnej patológie.
Prvotným cieľom tvorcov týchto projektov bola komunikácia v danej oblasti medzi rovesníkmi. A práve preto nesú meno "rovesnícky - program". Zapojilo sa do nich veľké množstvo študentov z celej Európy, ale ani Američania neostali bokom. Hlavnou myšlienkou alebo akousi filozofiou je snaha rovesníka pomôcť rovesníkovi zaujímavým a tvorivým spôsobom vysloviť svoj vlastný názor v dialógu o problémoch, postojoch, skúsenostiach v konkrétnej oblasti a prehodnocovanie, či vytváranie si rebríčka hodnôt. Základným cieľom sú však kvalitné informácie a vedenie k zodpovednému rozhodnutiu.
ŠZÚ (Štátny zdravotný ústav) a PPP pre SŠ (Pedagogicko-psychologickou poradňou) so sídlom v Košiciach oslovili stredné školy z Košíc a okolia, aby vybrali dvoch až štyroch študentov s dobrými organizačnými a komunikačnými schopnosťami, ktorí sú schopní viesť diskusiu s rovesníkmi a majú o spomínanú problematiku záujem. Práve oni dostali priestor na sebarealizáciu v príprave na prácu v primárnej prevencii drogových závislostí a v prevencii nákazy HIV/AIDS.
Patronát nad prípravou aktivistov v oblasti drog má PPP od novembra 1996. Základný výcvik jednej skupiny trvá zvyčajne v časovom rozpätí desiatich dvojhodinoviek hravou formou, nie formou prednášok. Študenti sa dozvedia informácie o drogách, o zaujímavých zážitkových formách práce v skupinách a spoločne si odpovedia na otázky: "Kto je človek závislý na droge? Je odpadom, či silnou osobnosťou? Prečo je užívanie drog nebezpečnejšie pre mladý organizmus? Dá sa závislosť liečiť a vyliečiť? Aké sú príznaky závislosti?" Otázok je nekonečné množstvo. Stretnutia sú vedené v duchu dobrovoľnosti, akceptácie a spoznávania seba samého a iných, čo je pre prácu aktivistu veľmi dôležité.
ŠZÚ sa stal miestom, ktoré "vychováva" počas štyroch štvorhodinových stretnutí peer - aktivistov v oblasti problematiky HIV/AIDS. Výsledkom kurzu má byť odstránená ľahostajnosť voči AIDS, voči ľuďom nakazeným HIV, odbúranie staromódnych predsudkov, získanie informácií o histórii ochorenia a vírusu, o výskyte ochorenia, o možnostiach nákazy, o testovaní a podobne. Na kurze prednášajú odborníci z oblastí súvisiacich s vírusom alebo chorobou AIDS, premietajú sa filmy s príslušným obsahom, ale značná časť je opäť venovaná nácviku zručností alebo praktickej diskusie tak, aby bola zaujatá pozornosť budúcich poslucháčov.
Po absolvovaní programu sa aktivista stáva držiteľom certifikátu (ŠZÚ) alebo osvedčenia (PPP pre SŠ), ktoré garantuje pripravenosť na odovzdávanie informácii a na vedenie diskusií v problematike drog alebo HIV/AIDS medzi rovesníkmi zväčša na školách, organizujú sa však aj iné akcie. Svoju históriu začali písať aj tzv. Kluby rovesníckych aktivistov, kde sa absolventi stretávajú raz mesačne a hovoria o "strastiach a slastiach" svojej dobrovoľníckej práce.
Je mnoho stratégii boja, málo je však efektívnych. Títo mladí ľudia chcú, aby ich rovesníci dospeli k zodpovednému rozhodnutiu. Tvoria armádu, ktorá nemá klapky na očiach a nepozná slová "na toto máš ešte čas".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.