Spiace kontá vo švajčiarskych bankách majú aj východniari
Medzi spiacimi kontami obetí holokaustu, ktoré v pondelok zverejnilo Združenie švajčiarskych bankárov (SBA), sa nachádzajú aj desiatky kont
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
slovenských občanov. Celkovo sa na v poradí už treťom zozname, obsahujúcom informácie o 21 000 kontách, nachádza až 161 kont, pri ktorých je uvedený majiteľ buď ako občan Slovenskej republiky, obyvateľ slovenského mesta, alebo ako občan Československa bez udania mesta.
Zoznam obsahuje kontá, ku ktorým sa od konca druhej svetovej vojny nikto neprihlásil. Najviac majiteľov slovenských kont pochádzalo z Bratislavy, ale sú tam uvedené aj osoby z Košíc či Humenného. Zoznam obsahuje napríklad Salamon Spiegel z Humenného, Leo Stern z Košíc a ďalší. Na celom zozname, ktorý je možný nájsť na webovej stránke www.dormantaccounts.ch, sa ale ďalej nachádza niekoľko typicky znejúcich slovenských a českých mien bez udania štátnej príslušnosti a mesta, alebo s udaním iného štátu ako Slovenska, alebo Československa.
Švajčiarske banky sa tým usilujú čeliť obvineniam zo strany obetí a židovských organizácií, že nesprávne naložili s prostriedkami ľudí zavraždených nacistami počas druhej svetovej vojny. Zároveň je to ďalší krok, ktorým sa krajina pol storočia po skončení vojny usiluje vrátiť majetok neznámych vlastníkov - dodnes stále uložený vo švajčiarskych bankách - jeho právoplatným majiteľom.
Autor: Zürich/Bazilej (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.