akcie. Bez výraznejšieho úspechu. Situácia sa tento rok konečne začne meniť, tvrdí minister zdravotníctva Roman KOVÁČ, ktorý odpovedal na naše otázky.
Nemocnice a zdravotnícke zariadenia nebude v budúcnosti riadiť rezort, ale mestá a obce, ktoré o nich budú rozhodovať. Môže dôjsť k situácii, keď sa v regióne z dvoch nemocníc jedna zatvorí, alebo sa zrušia niektoré oddelenia. Nevyvolá to vlnu nevôle medzi zdravotníkmi?
"Máme dosť dôvodov, aby sme sa pozreli na lôžkový fond. Ak sa priemerná ošetrovacia doba skráti o jediný deň a zvýši sa využitie postelí, bude každý deň voľná jedna štvrtina lôžok. Potom môžeme pokojne zrušiť sedemtisíc lôžok. Nepotrebujeme mať dve susediace nemocnice, každú z chirurgiou, interným oddelením či gynekológiou. To je nezmysel. Viem si predstaviť, že zostanú obe - ale v jednej budú spomínané oddelenia a v druhej neurológia, psychiatria, kožné a iné. Chceme, aby vznikol komplex nemocníc, ktoré sa budú vzájomne dopĺňať."
Nepovedie to k prepúšťaniu lekárov a zamestnancov nemocníc?
"Ak zostane v platnosti súčasný Zákonník práce, ktorý je v niektorých oblastiach v rozpore s európskym pracovným zákonodárstvom, áno. Ale ak pristúpime na európsky štandard, podľa ktorého sa po nočnej službe nemôže pracovať, neviem, či počet lekárov nebudeme musieť zvyšovať. Prepúšťania by som sa nebál. Máme lekárov, ktorí sú už dlho v dôchodkovom veku. Návrh zákona o lekárskom povolaní stanovuje hornú vekovú hranicu, dokedy je lekár spôsobilý vykonávať toto povolanie. Budeme musieť posilniť ambulantnú starostlivosť, pretože jeden z princípov transformácie je, že pacient pôjde do nemocnice len na nevyhnutnú dobu. Radšej bude v domácom ošetrení a zdravotníci ho navštívia doma."
Na verejenosť prenikli správy, že sa prikláňate k tomu, aby bola iba jedna centrálna zdravotná poisťovňa.
"Zdravotných poisťovní je v súčasnosti päť. Široká pluralita poisťovní sa ukázala ako neschodná cesta. Je na mieste otázka, či päť poisťovní nie je pre nás priveľa. Jedna poisťovňa by bola efektívnejšia. Nepotrebovala by centrálny register poistencov, nemuseli by sa prerozdeľovať peniaze. Môže sa usporiť aj na počte budov. Myslím si, že v rámci základného zdravotného poistenia je lepšia jedna poisťovňa. Pluralitu poistenia môžeme ponechať v oblasti doplnkového poistenia a pripoistenia."
Autor: Boris CHMEL
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.