nákladným autom Liaz havaroval, možno ani netušil, s čím sa pri obci Hniezdne v okrese Stará Ľubovňa stretne. Pri objasňovaní nehody dopravní policajti zaznamenali, že vodič preváža 47 524 litrov jemného rafinovaného liehu a na náklad si posvietili aj kriminalisti, ktorí prišli na to, že na lieh ktosi vystavil falošný dodací list pre Octáreň v Spišskej Novej Vsi ako odberateľa.
Prípad prevzal vyšetrovateľ Krajského úradu vyšetrovania PZ v Prešove. O pár dní obvinil vtedy 28-ročného súkromného podnikateľa Rastislava T. z Prešova, majiteľa firmy TORREX, spol. s r. o. v Sabinove, z trestného činu krátenia dane a poistného. "Ako majiteľ sabinovskej spoločnosti neoprávnene organizoval a riadil prostredníctvom podriadených pracovníkov od júla do ôsmeho decembra 1999 výrobu liehu v nepovolenej rafinérii na Mýtnej ulici v Starej Ľubovni," informovala vtedy hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Prešove Magdaléna Fečová.
Ilegálne vyrobený lieh obvinený uvádzal do obehu napriek tomu, že firma nemala na takú činnosť povolenie. Za spomenuté obdobie vyrobili liehovarníci 86 723 litrov takmer 100-percentného liehu. "Daňovému úradu v Sabinove vznikla v dôsledku tohto druhu podnikania škoda vo výške takmer 21 miliónov korún. Daňový úrad v Sabinove zakázal vtedy akýkoľvek pohyb a nakladanie s liehom, ponechal ho však aj naďalej v objekte firmy v Starej Ľubovni," doplnila hovorkyňa včera. V priebehu ďalšieho vyšetrovania prekvalifikovali trestný čin na neoprávnené podnikanie.
K zmene došlo v týchto dňoch aj v súvislosti so zadržaným liehom. "V utorok pracovníci Daňového úradu v Sabinove a konateľ firmy TORREX zistili a nahlásili na polícii, že v objekte uvedenej firmy v Starej Ľubovni došlo od 22. februára 2000 do šiesteho februára tohto roku ku krádeži uskladneného liehu. Neznámy páchateľ sa mal do nestráženého objektu rafinérie liehu dostať bez známok použitia násilia. Objekt je už dlhší čas mimo prevádzky," uviedla ďalej M. Fečová. Zo sudov a cisternových zásobníkov neznámy zlodej odčerpal a ukradol okolo 20-tisíc litrov 96-percentného rafinovaného a takmer 27-tisíc litrov surového liehu. Firme TORREX vznikla škoda za najmenej 920-tisíc korún.
Chceli sme, aby škodu konkretizoval konateľ postihnutej firmy Stanislav Kotúček. "Škoda zatiaľ nie je vyčíslená, musíme urobiť inventúru, lebo tam niečo aj zostalo. Dá sa to ale ľahko spočítať. Liter liehu stojí osemnásť korún, plus spotrebná daň, DPH. Ide len o našu škodu," povedal. Čo si však myslí konateľ o krádeži a spôsobe jej vykonania? "V predbežnom vyšetrovaní policajti zistili, že naši strážnici navštevovali sklad liehu a odčerpávali si z toho."
Cisterny a sudy s liehom neboli údajne vôbec strážené. "Ale boli strážené. Na daňový úrad sme dali požiadavku, aby zvýšili ostrahu, lebo tým, že nám zablokovali výrobu, nemohli sme sa tomu patrične venovať. Predtým si daňový úrad myslel, že lieh vyrábame ilegálne. Dali sme ale odvolanie, a teraz celú vec postupujeme aj na najvyšší súd. Všetko tkvie v tom, že nám chceli dokázať, že lieh vyrábame načierno, my ale tvrdíme, že tak to nie je," povedal S. Kotúček.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.