schôdza Národnej rady SR. Význam navrhovaných zmien v základnom dokumente štátu vysvetlil popoludní na pôde parlamentu aj predseda vlády M. Dzurinda.
Najvášnivejšia diskusia sa však rozpútala včera predpoludním v NR SR o návrhu kresťanských demokratov ústavne chrániť nenarodený život zákazom interrupcií. Ukázalo sa, že politické strany nemajú vyjasnené postoje. Výnimku tvorí len jednotné KDH a rovnako jednotne, lenže odmietavo k jeho návrhu, sa vyjadruje SDĽ a SOP.
Samotný návrh predniesla poslankyňa KDH Anna Záborská. Zdôvodňovala ho aj údajmi štatistického úradu, podľa ktorých bolo doteraz ukončených viac ako 1, 3 mil. tehotenstiev: "Na Slovensku sa uskutočňujú potraty hlavne u partnerov, ktorí majú byt alebo dom, zväčša pracujú a očakávajú len svoje druhé alebo tretie dieťa. Navyše je toto očakávané dieťa zdravé."
Po vystúpení Záborskej sa rozpútala séria faktických poznámok, ktorá trvala takmer hodinu. Predseda parlamentu J. Migaš podotkol, že je to možné zapísať do Guinnessovej knihy rekordov.
Poslanec KDH V. Palko na kritikov reagoval tvrdením, že ak sa majú ústavne chrániť aj rastliny, prečo by sa nemali chrániť nevinné, nenarodené životy. "My, čo sa nám dostalo výsady narodiť sa, sme chránení ústavou. O to sme sa postarali a pritom sa nedá povedať o našich životoch, že sú nevinné," povedal Palko.
Pozmeňovací návrh KDH bude aj témou rokovania ústavnoprávneho výboru. L. Orosz sa odvolal na rokovací poriadok s tým, že návrh ide nad rámec novely ústavy, a preto nie je možné dať o ňom v pléne hlasovať. Orosz totiž ako predkladateľ spolu s P. Kresákom s iniciatívou KDH nesúhlasí. Oponoval mu P. Brňák z HZDS, podľa ktorého sa takýto postup netýka ústavných zákonov.
Ak parlament odmietne zákaz interrupcií, KDH mieni podľa V. Palka pripraviť špeciálnu novelu ústavy alebo novelu interrupčného zákona. Súčasťou tejto zmeny by mal byť aj balík zákonov, ktoré by v prípade zákazu interrupcií nadobudli platnosť. Išlo by napríklad o väčšiu starostlivosť štátu o deti, ktoré sú nechcené.
MEDZITITUL: Poslanci, ktorí podporujú zákaz interrupcií
K návrhu poslankyne Záborskej sa podpisom pripojili všetci poslanci KDH a niektorí poslanci SDK, ktorí z KDH pochádzajú, ako M. Hort, P. Kresánek, B. Orava, J. Slaný, P. Vrždák. Podporili ho však aj ďalší poslanci klubu SDK: F. Halmeš, P. Prokopovič J. Kužma, J. Rusnák. Z koalície to boli ešte dvaja poslanci za SMK K. Sarközy či P. Farkas.
Z radov opozície sa pridali poslanci SNS J. Sitek, Š. Zelník, V. Oberhauser, poslanci HZDS A. M. Húska, P. Brňák, Ľ. Mušková.
MEDZITITUL: Mesiarik je pripravený dať štátu ešte najmenej desať detí
Vybrali sme z faktických poznámok na prednesenie návrhu KDH o interrupciách.
K. ČIŽMÁRIKOVÁ, SOP: "Som sklamaná a so mnou tisíce žien a mužov na Slovensku, že takto natvrdo formulovaný zákaz umelého prerušenia tehotenstva KDH predsa len predložilo. Členovia SOP vnímajú predložený návrh KDH ako vytĺkanie politického kapitálu, ako tvrdý prešľap proti ľudským právam žien."
O. KELTOŠOVÁ, HZDS: "Slovensko má najnižší počet umelých prerušení tehotenstva. Nemôžem podporiť takto striktne postavenú formuláciu."
V. PALKO, KDH: "V tomto storočí sa s praxou, ktorá sa eufemisticky nazýva umelé prerušenie tehotenstva, skončí. O tom som presvedčený."
Ľ. ANDRASSY, SDĽ: "Neviem, o akom storočí hovoril pán Palko. Ale tento návrh mi pripomína, ako keby sme sa chceli vrátiť do 10.-11. storočia, keď žena bola považovaná za najväčšie zlo... Žena, ktorá vyznáva kresťanské hodnoty, nepotrebuje žiadny zákon."
M. MESIARIK, SOP: "Keby bola len v tom príčina, že Slovensko môže prežiť len vtedy, ak bude viac detí, to by sa dalo veľmi rýchlo vyriešiť. Rozviažte nám ruky, chlapom. Ja sám som ešte pripravený najmenej desať detí dať tomuto štátu. Samozrejme, nie so svojou ženou... lebo už nemôže mať."
V. MORIC, SNS: "Keď tak človek počúva názory z jednej aj z druhej strany, tak nakoniec začne ľutovať, že pred tými 30 až 50 rokmi nebolo umožnených viac interrupcií, kopa z nás by tu asi nesedela."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.