Chemku a. s. Strážske. Vedenie Chemka najskôr odmietlo o podrobnostiach nehody informovať. Pod tlakom médií nám informácie o tom, čo sa v noci v Chemku stalo poskytol výrobno-technický riaditeľ.
"K výbuchu došlo pri spracovávaní výbušniny oktogén, ktorá sa používa na vojenské účely a Chemko ju exportuje prevažne do USA a Izraela. V čase výbuchu pracovalo v nočnej smene osem ľudí. Jeden zamestnanec utrpel smrteľné zranenia, zdravotný stav šiestich pracovníkov, ktorí boli zranení ľahko, je podľa mojich informácií uspokojivý," povedal pre náš denník výrobno-technický riaditeľ Chemka Ing. Jozef Horochonič.
Podľa informácií riaditeľa NsP Štefana Kukuru v Michalovciach MUDr. Dušana Dzurja zdravotný stav piatich pacientov, hospitalizovaných na traumatologickom oddelení je stabilizovaní a nikto nie je v ohrození života. "Štyria pacienti, ktorých k nám priviezli ráno okolo pol piatej, majú ľahké zranenia, jeden stredne ťažké. Ide predovšetkým o tržné rany a pomliaždeniny, ako následok výbuchu. Na traumatologickom oddelení budú hospitalizovaný jeden až dva dni, po stabilizácii stavu prejdú na kŕčne oddelenie, pretože každý z nich má problémy so sluchom, ako následok výbuchu a tlakovej vlny. Dobu liečenia odhadujem na 15 až 21 dní, pričom sa nedá vylúčiť ani trvalé poškodenie sluchu."
Všetci zranení sú v zlom psychickom stave, viacerí z nich utrpeli šok. Lepšie na tom nie sú ani ich príbuzní.
"Vedenie Chemka nepovažovalo za potrebné informovať rodiny zranených zamestnancov o tom, čo sa v noci stalo, a že naši manželia boli hospitalizovaní v nemocnici. Keby mi o tom nepovedal manželov kolega, tak sa o ničom nedozviem. Veľmi som sa bála, či sa mu niečo vážne nestalo," povedala nám Mária Spievaková, manželka jedného zo zranených zamestnancov.
Explózia si vyžiadala život 47-ročného Mariána Baníka zo Strážskeho, ktorý svojim zraneniam na mieste výbuchu podľahol. Podľa našich informácii tlaková vlna hodila Mariána Baníka o stenu, a tá ho vzápätí zasypala.
"Manžel pracoval v Chemku od svojich 17 rokov. Ako k nešťastiu, pri ktorom prišiel o život, zatiaľ nevieme žiadne ďalšie podrobnosti. Preto nechceme o nešťastí hovoriť s nikým, kto nie je z rodiny," povedala nám Mária Baníková.
"Je to obrovská tragédia, hlavne pre jeho rodinu a dve malé dcérky - šiestačku a ôsmačku. Je to strašné, bol to dobrý chlap," dodal jeden z jeho susedov.
Výbuch spôsobil zamorenie ZŠV nitróznymi plynmi, vylúčené nie je ani statické narušenie závodu. Z toho dôvodu nemôžu členovia havarijnej komisie vniknúť do priestorov závodu a orientujú sa iba na vonkajšiu obhliadku. Príčinu nehody, ktorej predbežné materiálne škody presiahnu dva milióny korún, v súčasnosti vyšetruje výjazdová skupina a pyrotechnik z expertízneho ústavu Krajského riaditeľstva policajného zboru v Košiciach.
Podľa bezpečnostného technika Chemka boli bezpečnostné predpisy dodržané. Výbuch pravdepodobne spôsobil samovoľný rozklad látky, ktorú v špeciálnej výrobe spracovávali. Presné závery vyšetrovania budú známe do mesiaca.
Michalovský vyšetrovateľ začal včera trestné stíhanie v súvislosti s trestným činom všeobecného ohrozenia.
Starší zamestnanci Chemka Strážske a obyvatelia tejto časti Zemplína si v súvislosti so včerajším výbuchom pripomenuli zatiaľ najväčšie explozívne nešťastie v histórii tejto východoslovenskej chemickej fabriky. Došlo k nemu v jeseni v roku 1967 a výbuch vtedy spôsobil smrteľné zranenia viacerým pracovníkom. Explózia vyvolala masívnu tlakovú vlnu, ktorá spôsobila, že sklá z okien a výkladov sa porozbíjali nielen v bezprostrednom okolí Strážskeho, ale i v Michalovciach, hoci ich od Strážskeho delí okolo 10 kilometrov.
Chemickú fabriku Chemko označovali obyvatelia Zemplína a ekológovia v predchádzajúcich rokoch spolu s Chemlonom Humenné a Bukózou Vranov za najvážnejších devastátorov životného prostredia a vinníkov vzniku obávaného zemplínskeho čierneho trojuholníka smrti.
Autor: Štefan FRIMMER & EVA BOMBOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.