V Košickom kraji sa budú pripravovať lesohospodárske plány na desať rokov
S cieľom dosiahnuť aktívnu účasť na príprave lesohospodárskych plánov na desaťročné obdobie sa včera v Košiciach uskutočnilo stretnutie pracovníkov
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Odboru pozemkového, poľnohospodárskeho a lesného hospodárstva (OPPLH) Krajského úradu (KÚ) s vlastníkmi, užívateľmi, správcami a odbornými lesnými hospodármi. Podobné stretnutie, ktoré má prispieť k ich odbornej príprave, plánuje OPPLH dnes v Gelnici a v piatok v Sečovciach.
Na lesnom pôdnom fonde s celkovom rozlohou 265 tisíc hektárov hospodári v Košickom kraji asi tisíc rozličných subjektov. Takmer polovičná výmera patrí do majetku štátu, vlastníkmi zostávajúcej časti sú mestá, obce, cirkvi, urbárske spoločnosti i fyzické osoby. Ako spresnil vedúci OPPLH Ján Liška, spomínané stretnutia organizujú so zástupcami tých lesných poľnohospodárskych celkov, kde sa platnosť lesných hospodárskych plánov končí 31. decembra 2002.
Dodal, že schválením nových plánov, ktoré v zmysle zákona upravujú hospodárenie vlastníkov a užívateľov lesného fondu, sa uzatvorí jedna kapitola od odovzdania užívania lesov ich vlastníkom po postupnom preberaní majetku od roku 1991. Vychádzajúc z platného zákona o hospodárení v lesoch si proces prípravy plánov podľa Lišku vyžaduje okrem iného urobiť poriadok v evidencii majetku, vyznačiť jeho hranice v teréne ako aj určiť hranice lesného užívateľského celku. "Lesný hospodársky plán by po schválení správnym orgánom, ktorým je OPPLH, mal slúžiť v prospech vlastníkov a najmä lesa a prírody," podčiarkol vedúci odboru.
Podľa jeho vyjadrenia si štandardnú úroveň v hospodárení udržiavajú v Košickom kraji Lesy SR, pričom veľmi dobre sa úlohy správcov - užívateľov zhostili obce, cirkvi i väčšie urbariáty. Najväčším problémom z hľadiska racionálneho a odborného hospodárenia s lesným fondom je podľa J. Lišku veľká rozdrobenosť pozemkového vlastníctva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.