fotosenzorickej epilepsii v roku 1997 spôsobili škandál v Japonsku.
Ako včera TASR informoval Vladimír Hák z komunikačného centra STV, seriál, ktorý spôsobil fotosenzorickú epilepsiu, bol predchodcom súčasného. STV preto neuvažuje o jeho stiahnutí z obrazovky a bude ho vysielať pôvodne plánovaných 78 týždňov. Zároveň nebude vysielať ani žiadne upozornenie. Programový blok pre malé deti a predškolákov sa totiž končí Večerníčkom. Po ňom nasleduje Ponorka na Dunaji pre deväť až 14-ročné deti a až po nej sa vysiela seriál Pokémon, určený pre 10 až 15-ročných.
Animovaný film Pokémon vyvolal v Japonsku v roku 1997 skupinový záchvat hystérie medzi prevažne detskými divákmi. Neskôr ho začali vysielať aj iné štáty, avšak po vystrihnutí niektorých jeho častí, ktoré spôsobili zdravotné problémy 700 osobám.
V dôsledku nevoľnosti, oslepenia a dávenia museli v Japonsku po zhliadnutí filmu hospitalizovať okolo 200 detí. Ich ťažkosti zapríčinilo sledovanie jednej zo scén, kedy obrazovku zaplnila jasne červená explózia a päť sekúnd trvajúce blikanie červeného svetla, čo pravdepodobne poškodilo ich mozgové funkcie. Film bol nakrútený na motívy elektronickej hry Nintendo s názvom Vreckové príšery.
Podľa japonského psychológa Riku Kajamu išlo pravdepodobne o epileptický účinok blikajúceho svetla, známy ako fotosenzitívna epilepsia, prípadne o skupinový záchvat hystérie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.