Korzár logo Korzár
Streda, 8. december, 2021 | Meniny má MarínaKrížovkyKrížovky

Rudolf Schuster má zrejme najdrahšiu káblovku na Slovensku

Bratislava Od pondelka má náš prezident Rudolf Schuster nové prechodné bydlisko, keď sa z podkrovnej dvojgarsónky v Grassalkovichovom paláci

presťahoval do zrekonštruovanej vily Dozornej rady VSŽ nad bratislavským Slavínom. Tú postavila ešte koncom roka 1992 Slovenská poisťovňa, no už o 5 rokov previedla svoje vlastníctvo na expandujúce železiarne. Tie k pôvodnej parcele prikúpili od miestnych záhradárov ďalší poltucet samostatných parciel, ktoré dnes tvoria celok o rozlohe 4230 m2. Za celú nehnuteľnosť zaplatia po budúcotýzdňovom podpise kúpno-predajnej medzi VSŽ Košice a kanceláriou prezidenta slovenskí daňoví poplatníci 36 230 000 korún.

"Za tú cenu sme urobili veľmi dobrú kúpu. Jeden ‚štvorák' sa v tejto lokalite predáva za 10 až 13 000 korún. Teda len hodnota pozemku sa pohybuje okolo 50 miliónov a ďalších 4-5 miliónov strojí samotná nehnuteľnosť," vedno tvrdia generálny riaditeľ sekcie ekonomiky a správy prezidentskej kancelárie Ján Klepáč a prezidentov osobná poradca J. Bílek. Ľudia okolo R. Schustera pritom predpokladajú, že ak nám raz finančne stučnie štátna kasa, vyrastie na tomto pozemku omnoho pompéznejšie sídlo prezidenta aj s úplne novou prístupovou cestou. Aktuálna rezidencia by sa potom využila pre obslužný personál a ochrankárov, ktorý sa momentálne tlačia v napodobenine záhradného zrubu.

Schusterove prvé dojmy

Prezident si po prvej strávenej noci na Slavíne pochvaľoval, že jeho nová rezidencia je slušne zásobená čerstvým vzduchom, má v nej dostatok svetla a na rozdiel od predchádzajúceho "bejváku" mu pod oknom nepremávajú autobusy a trolejbusy bratislavskej MHD. Už menej sa mu ale bude páčiť, že jediná prístupová cesta k vile vedie priamo ľavým okrajom vojenského cintorína na Slavíne, kde si môže každý deň spočítať, či sú všetky hroby sovietskych vojakov na mieste... Keď už sme pri výhľade, tak minimálne v tejto oblasti sa prezident naozaj nemusí sťažovať. Zo svojich okien vidí takmer celú Bratislavu, s priľahlými svahmi Malých Karpát, nemocnicou na Kramároch, vysielačom na Kamzíku, či útulným zámočkom, ktorý vraj patrí synovi Jozefa Majského. Priamo pod jeho "nosom" sa dokončuje podobná vilka ministra kultúry Milana Kňažka a čoby kameňom dohodil sa len niekoľko desiatok metrov odtiaľ nachádza "ubikácia" britského veľvyslanca.

Tieto mená nespomíname náhodou. Obaja sú veľmi dobrí tenisti, a keď vraj všetko dobre pôjde, mali by priamo pri vile vyrásť tenisové kurty, kde sa budú možno zápoliť aj o Putovný pohár prezidenta. O povrchu sa zatiaľ nerozhodlo, no predpokladá sa, že to bude asi antuka. Dovtedy však bude treba odstrániť z vchodu cintorína na Slavíne tabuľu, ktorá zakazuje hrať v jeho areáli akékoľvek hry...

Čo prezidenta očakáva doma?

Na dnešné bratislavské pomery architektonicky priemerne riešená vila pozostáva z troch poschodí. Prízemie zaberá 171 m2, prvé poschodie, ktoré obýva prezident má 157 a podkrovie s priestormi pre hostí 123 metrov štvorcových. O zariadenie interiéru na postarajú traja odborníci - architekti. V nábytkom ešte nezariadenom prízemí je vstupná hala krémovej farby a na jej konci by mala byť zimná záhrada. Na prízemí sme napočítali tri navzájom prepojené miestnosti. V tej najviac vľavo sme zazreli pracovný stôl, ktorý dopĺňala na parapetnej doske ležiaca šabľa. Podľa iných voľne pohodených upomienkových predmetov sa zdá, že si v tejto izbietke vystaví prezident dary. V ďalšej nezariadenej miestnosti boli len dva o stenu opreté obrazy, ktorí by už onedlho mali doplniť ďalšie umelecké kúsky zapožičané z múzeí. Do mesiaca by tam mal pribudnúť aj štýlový nábytok, ktorý teraz prezidentovi "šijú" na mieru. Vchod do kuchyne síce nájdete ľahko, avšak jej zariadenie vyzerá dosť čudne. Vedľa bežnej kuchynskej linky, kde však chýbali hrnce, sa vyníma luxusná umývačka riadu. Legendárnu dvojplatničku, ktorá zrejme pribudne do muzeálnych expozícií, nahradil obyčajný elektrický sporák. Kuchyňa, ktorú istý novinár zhodnotil slovami "ešte aj doma máme väčšiu" sa má využiť pri spoločenských stretnutiach, ktoré chce u seba prezident organizovať. V takých prípadoch vypomôže personál z Prezidentského paláca, pričom o pohostenie sa okrem pani Schusterovej postarajú špecialisti z hotela Fórum alebo Bôrik.

Hoci VSŽ stihli za uplynulý mesiac doslova na chlp presne odstrániť všetky prezidentom kritizované nedostatky, ktorými bola takmer nefunkčná kanalizácia, nedostatočná elektroprípojka, neexistujúca kúpeľňa a WC a hrdzavé bleskozvody, je ešte stále vidieť, že sa všetko robilo takpovediac "schusterovsky" na poslednú chvíľu. Najviac nás pobavilo jedno z troch sociálnych zariadení na prízemí, kde robotníci prepojili vodovodný ventil na nenatretú vodovodnú rúru, ktorá dobrých "pätnásť" cenťákov vytŕča z kachličiek. Ku vzájomnej symbióze majú dosť ďaleko aj prípojka na káblovú televíziu, elektrická a telefónna zásuvka, u ktorých doslova platí ľudové porekadlo o "každom psovi z iného dvora." Azda jediným ospravedlnením je fakt, že k telefónnemu káblu sa museli robotníci prekopať až k známej miestnej krčme "Humus"...

O niečo lepší pohľad sa nám naskytol pri exkurzii na "obytnom" prvom poschodí, kam sme sa dostali po zrekonštruovaných drevených schodoch. Hoci sme sa do rozostavaného fitnescentra nedostali, kúpeľňa tento drobný nedostatok vynahradila. Zaujala nás najmä hydromasážna vaňa, ktorá má rovných 27 otvorov na masírovanie prezidenta a jeho manželky. WC je podobné ako na väčšine novopostavených sídlisk, toaletný papier by si však zaslúžil aj napriek svojej funkcii predsa len lepšie umiestnenie ako je podlaha. Na umývadle sme zhliadli len jednu zubnú pastu a kefku, pretože tú druhú si manželka schovala do toaletného kufríka. Prezident zrejme nepoužíva len jednu sadu kozmetiky, pretože značka dezodorantu nebola tá istá ako voda po holení, pričom v kúpelni "letia" najmä parfémy od Adidasu, Davidoffa, Diora a Old Spice.

Zrejme najkrajšie zariadená v celej vile je spálňa, na ktorej sa dokonca ušetrilo 200 00 Sk, pretože talianskeho dodávateľa interiéru nahradil slovenský. Šírka tmavohnedej manželskej postele z produkcie našich nábytkárov sa na výslovné Schusterovo prianie zväčšila z pôvodných 180 cm na dva metre. Paplóny, vankúše ako aj plachta majú oku lahodiacu jemne karamelovú farbu. V obývačke sa na konferenčnom stolíku vynímal Program prezidenta na ďalší deň. Aby mu v lete nebolo teplo a naopak, má tam nainštalovanú klimatizáciu Toshiba. Japonskú techniku ešte dopĺňa medzi nami úplne priemerný televízor Sony, na ktorom prezident môže pozerať 39 kanálov bratislavskej UPC. Vedľa koženej sedacej súpravy sa nachádza hi-fi veža Aiwa s 3 CD meničom. Na druhom poschodí sú "len" vcelku útulné obytné priestory pre návštevy, pričom prezidentovi ľudia predpokladajú, že budú slúžiť pre ubytovanie jeho príbuzných. Oficiálne návštevy sa totiž musia "uskromniť" s reprezentačným ubytovaním v hoteli Forum, či na Bôriku... Do podkrovia síce vedie ultrastrmé schodisko, ktoré však prešlo rekonštrukciou, a tak sa teraz dá po ňom chodiť bez obáv zo zranenia.

Ďalšie "detaily"

Vľavo od prezidentovej rezidencie sa nachádza nedokončená nehnuteľnosť, ktorá má poslúžiť na núdzové pristátie vrtuľníka. Tá však pri vrodenej skromnosti hlavy štátu poslúži podľa hovorcu J. Leikerta asi až jeho nasledovníkom. Po zablatenom svahu bez schodov sa dostanú do svojich dvoch zrubov ochrankári, ktorý budú nepretržite strážiť Schusterovo súkromie strážiť. O prezidentovu bezpečnosť bude okrem všadeprítomných kamier bdieť aj jedenapolročný nemecký ovčiak Olaf, ktorý je na prvý pohľad celkom mierumilovný a stále prebieha jeho špeciálny výcvik. V samotnej vile je niekoľko zabezpečovacích systémov, ktoré však kompetentní nechceli bližšie špecifikovať. Ako nám povedal J. Klepáč ,definitívna verzia kúpnopredajnej zmluvy by mala byť podpísaná do 10 dní. Problém je so zápisom do katastra. Medzi budúcou vilou M. Kňažka a pozemkom, na ktorom stojí vila, je totiž chodník, ktorý by mal byť podľa Schusterovej susedky zachovaný formou vecného bremena. VSŽ ako pôvodný vlastník doteraz o takomto riešení nechceli ani len počuť, no po nástupe nového Predstavenstva je už väčšia ochota, a tak sa všetko zrejme vyrieši do určeného dátumu. Do úprav vily sa doteraz minulo okolo päť miliónov korún. Najviac peňazí zhltla kúpeľňa a schodisko, telefónna prípojka vyšla na milión a káblová televízia na 250 tisíc korún. V budúcom roku chce prezidentská kancelária investovať do zveľadenia záhradky a vylepšenia bezpečnostného systému ďalších päť miliónov korún. Prvými oficiálnymi hosťami Ireny a Rudolfa Schustera v ich novej rezidencii na Slavíne sa majú stať manželia Migašovci. Po skorom (?) schválení novely ústavy sa vraj chystá aj ďalšie stretnutie, pričom túto dvojicu najvyšších ústavných činiteľov doplní do "trojky" aj premiér Mikuláš Dzurinda.

Naše celkové hodnotenie

Keď sa vo vile nad Slavínom urobí všetko, čo sa má, môže tam skutočne stáť reprezentatívne sídlo slovenského prezidenta so všetkým, čo k tejto funkcii patrí. Momentálne sa totiž v nej dá iba bývať a aj to s určitými problémami. No možno už najbližší prezident si v nej príde na svoje...

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 2. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 3. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 5. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 6. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 7. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu?
 8. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 9. Hľadáte dom alebo byt v Bratislave? Vyberajte lokalitu s potenciálom
 10. Zabúdať na transferovú dokumentáciu sa firmám nevypláca
 1. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 2. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 3. Zabúdať na transferovú dokumentáciu sa firmám nevypláca
 4. Slávnostné vianočné outfity pre celú rodinu
 5. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 6. Hľadáte dom alebo byt v Bratislave?
 7. Kvalitná divina na pár klikov. LESY SR spúšťajú e-shop
 8. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 9. METROPOLIS bude postavený podľa japonského know-how
 10. Rekonštrukcia prsníka po chirurgickej liečbe
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 13 456
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 12 986
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 662
 4. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 5 821
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 355
 6. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 975
 7. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 4 272
 8. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 2 862
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 2 288
 10. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie 2 068

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: Keď sú NE/Obyčajní vzorom pre obyčajných
 2. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Čo ak sa klient príliš pripúta na svojho terapeuta?
 3. Marek Mačuha: Utečenci, migranti a francúzske pokrytectvo
 4. Štefan Vidlár: Čerťík Peťík
 5. Inštitút pre strednú Európu: An opportunity for Central European air forces
 6. Matej Hrabovský: Ako mentálne (pre)žiť lockdown?
 7. Jiří Ščobák: Co média o kryptoměnách nenapsala?
 8. Peter Svoreň: Horšie než finančná kríza. Ako pandémia koronavírusu premenila globálnu ekonomiku
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 888
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 096
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 015
 4. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 871
 5. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 674
 6. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 3 507
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 199
 8. Emil Fitoš: Nad technickým riešením očkovacích poukazov visí veľa otáznikov 2 734
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku.

PCR testy odhalili viac ako 748-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 15 095 obetí. Lockdown opäť obmedzil život na Slovensku, platí zákaz vychádzania.


a 5 ďalší 17 h
Od piatka 10.decembra platia nová opatrenia.

Od piatka 10. decembra sa na Slovensku zmenia niektoré opatrenia proti šíreniu Covid-19. Očkovaní a ľudia, ktorí prekonali ochorenie Covid-19 budú mať výhody. Prečítajte si o všetkých zákazoch a výnimkách počas trvania lockdownu.


60m

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: Keď sú NE/Obyčajní vzorom pre obyčajných
 2. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Čo ak sa klient príliš pripúta na svojho terapeuta?
 3. Marek Mačuha: Utečenci, migranti a francúzske pokrytectvo
 4. Štefan Vidlár: Čerťík Peťík
 5. Inštitút pre strednú Európu: An opportunity for Central European air forces
 6. Matej Hrabovský: Ako mentálne (pre)žiť lockdown?
 7. Jiří Ščobák: Co média o kryptoměnách nenapsala?
 8. Peter Svoreň: Horšie než finančná kríza. Ako pandémia koronavírusu premenila globálnu ekonomiku
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 888
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 096
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 015
 4. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 871
 5. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 674
 6. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 3 507
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 199
 8. Emil Fitoš: Nad technickým riešením očkovacích poukazov visí veľa otáznikov 2 734
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu