Korzár logo Korzár
Piatok, 9. jún, 2023 | Meniny má Stanislava

Rudolf Schuster má zrejme najdrahšiu káblovku na Slovensku

Bratislava Od pondelka má náš prezident Rudolf Schuster nové prechodné bydlisko, keď sa z podkrovnej dvojgarsónky v Grassalkovichovom paláci

presťahoval do zrekonštruovanej vily Dozornej rady VSŽ nad bratislavským Slavínom. Tú postavila ešte koncom roka 1992 Slovenská poisťovňa, no už o 5 rokov previedla svoje vlastníctvo na expandujúce železiarne. Tie k pôvodnej parcele prikúpili od miestnych záhradárov ďalší poltucet samostatných parciel, ktoré dnes tvoria celok o rozlohe 4230 m2. Za celú nehnuteľnosť zaplatia po budúcotýzdňovom podpise kúpno-predajnej medzi VSŽ Košice a kanceláriou prezidenta slovenskí daňoví poplatníci 36 230 000 korún.

"Za tú cenu sme urobili veľmi dobrú kúpu. Jeden ‚štvorák' sa v tejto lokalite predáva za 10 až 13 000 korún. Teda len hodnota pozemku sa pohybuje okolo 50 miliónov a ďalších 4-5 miliónov strojí samotná nehnuteľnosť," vedno tvrdia generálny riaditeľ sekcie ekonomiky a správy prezidentskej kancelárie Ján Klepáč a prezidentov osobná poradca J. Bílek. Ľudia okolo R. Schustera pritom predpokladajú, že ak nám raz finančne stučnie štátna kasa, vyrastie na tomto pozemku omnoho pompéznejšie sídlo prezidenta aj s úplne novou prístupovou cestou. Aktuálna rezidencia by sa potom využila pre obslužný personál a ochrankárov, ktorý sa momentálne tlačia v napodobenine záhradného zrubu.

Schusterove prvé dojmy

Prezident si po prvej strávenej noci na Slavíne pochvaľoval, že jeho nová rezidencia je slušne zásobená čerstvým vzduchom, má v nej dostatok svetla a na rozdiel od predchádzajúceho "bejváku" mu pod oknom nepremávajú autobusy a trolejbusy bratislavskej MHD. Už menej sa mu ale bude páčiť, že jediná prístupová cesta k vile vedie priamo ľavým okrajom vojenského cintorína na Slavíne, kde si môže každý deň spočítať, či sú všetky hroby sovietskych vojakov na mieste... Keď už sme pri výhľade, tak minimálne v tejto oblasti sa prezident naozaj nemusí sťažovať. Zo svojich okien vidí takmer celú Bratislavu, s priľahlými svahmi Malých Karpát, nemocnicou na Kramároch, vysielačom na Kamzíku, či útulným zámočkom, ktorý vraj patrí synovi Jozefa Majského. Priamo pod jeho "nosom" sa dokončuje podobná vilka ministra kultúry Milana Kňažka a čoby kameňom dohodil sa len niekoľko desiatok metrov odtiaľ nachádza "ubikácia" britského veľvyslanca.

Tieto mená nespomíname náhodou. Obaja sú veľmi dobrí tenisti, a keď vraj všetko dobre pôjde, mali by priamo pri vile vyrásť tenisové kurty, kde sa budú možno zápoliť aj o Putovný pohár prezidenta. O povrchu sa zatiaľ nerozhodlo, no predpokladá sa, že to bude asi antuka. Dovtedy však bude treba odstrániť z vchodu cintorína na Slavíne tabuľu, ktorá zakazuje hrať v jeho areáli akékoľvek hry...

Čo prezidenta očakáva doma?

Na dnešné bratislavské pomery architektonicky priemerne riešená vila pozostáva z troch poschodí. Prízemie zaberá 171 m2, prvé poschodie, ktoré obýva prezident má 157 a podkrovie s priestormi pre hostí 123 metrov štvorcových. O zariadenie interiéru na postarajú traja odborníci - architekti. V nábytkom ešte nezariadenom prízemí je vstupná hala krémovej farby a na jej konci by mala byť zimná záhrada. Na prízemí sme napočítali tri navzájom prepojené miestnosti. V tej najviac vľavo sme zazreli pracovný stôl, ktorý dopĺňala na parapetnej doske ležiaca šabľa. Podľa iných voľne pohodených upomienkových predmetov sa zdá, že si v tejto izbietke vystaví prezident dary. V ďalšej nezariadenej miestnosti boli len dva o stenu opreté obrazy, ktorí by už onedlho mali doplniť ďalšie umelecké kúsky zapožičané z múzeí. Do mesiaca by tam mal pribudnúť aj štýlový nábytok, ktorý teraz prezidentovi "šijú" na mieru. Vchod do kuchyne síce nájdete ľahko, avšak jej zariadenie vyzerá dosť čudne. Vedľa bežnej kuchynskej linky, kde však chýbali hrnce, sa vyníma luxusná umývačka riadu. Legendárnu dvojplatničku, ktorá zrejme pribudne do muzeálnych expozícií, nahradil obyčajný elektrický sporák. Kuchyňa, ktorú istý novinár zhodnotil slovami "ešte aj doma máme väčšiu" sa má využiť pri spoločenských stretnutiach, ktoré chce u seba prezident organizovať. V takých prípadoch vypomôže personál z Prezidentského paláca, pričom o pohostenie sa okrem pani Schusterovej postarajú špecialisti z hotela Fórum alebo Bôrik.

Hoci VSŽ stihli za uplynulý mesiac doslova na chlp presne odstrániť všetky prezidentom kritizované nedostatky, ktorými bola takmer nefunkčná kanalizácia, nedostatočná elektroprípojka, neexistujúca kúpeľňa a WC a hrdzavé bleskozvody, je ešte stále vidieť, že sa všetko robilo takpovediac "schusterovsky" na poslednú chvíľu. Najviac nás pobavilo jedno z troch sociálnych zariadení na prízemí, kde robotníci prepojili vodovodný ventil na nenatretú vodovodnú rúru, ktorá dobrých "pätnásť" cenťákov vytŕča z kachličiek. Ku vzájomnej symbióze majú dosť ďaleko aj prípojka na káblovú televíziu, elektrická a telefónna zásuvka, u ktorých doslova platí ľudové porekadlo o "každom psovi z iného dvora." Azda jediným ospravedlnením je fakt, že k telefónnemu káblu sa museli robotníci prekopať až k známej miestnej krčme "Humus"...

O niečo lepší pohľad sa nám naskytol pri exkurzii na "obytnom" prvom poschodí, kam sme sa dostali po zrekonštruovaných drevených schodoch. Hoci sme sa do rozostavaného fitnescentra nedostali, kúpeľňa tento drobný nedostatok vynahradila. Zaujala nás najmä hydromasážna vaňa, ktorá má rovných 27 otvorov na masírovanie prezidenta a jeho manželky. WC je podobné ako na väčšine novopostavených sídlisk, toaletný papier by si však zaslúžil aj napriek svojej funkcii predsa len lepšie umiestnenie ako je podlaha. Na umývadle sme zhliadli len jednu zubnú pastu a kefku, pretože tú druhú si manželka schovala do toaletného kufríka. Prezident zrejme nepoužíva len jednu sadu kozmetiky, pretože značka dezodorantu nebola tá istá ako voda po holení, pričom v kúpelni "letia" najmä parfémy od Adidasu, Davidoffa, Diora a Old Spice.

Zrejme najkrajšie zariadená v celej vile je spálňa, na ktorej sa dokonca ušetrilo 200 00 Sk, pretože talianskeho dodávateľa interiéru nahradil slovenský. Šírka tmavohnedej manželskej postele z produkcie našich nábytkárov sa na výslovné Schusterovo prianie zväčšila z pôvodných 180 cm na dva metre. Paplóny, vankúše ako aj plachta majú oku lahodiacu jemne karamelovú farbu. V obývačke sa na konferenčnom stolíku vynímal Program prezidenta na ďalší deň. Aby mu v lete nebolo teplo a naopak, má tam nainštalovanú klimatizáciu Toshiba. Japonskú techniku ešte dopĺňa medzi nami úplne priemerný televízor Sony, na ktorom prezident môže pozerať 39 kanálov bratislavskej UPC. Vedľa koženej sedacej súpravy sa nachádza hi-fi veža Aiwa s 3 CD meničom. Na druhom poschodí sú "len" vcelku útulné obytné priestory pre návštevy, pričom prezidentovi ľudia predpokladajú, že budú slúžiť pre ubytovanie jeho príbuzných. Oficiálne návštevy sa totiž musia "uskromniť" s reprezentačným ubytovaním v hoteli Forum, či na Bôriku... Do podkrovia síce vedie ultrastrmé schodisko, ktoré však prešlo rekonštrukciou, a tak sa teraz dá po ňom chodiť bez obáv zo zranenia.

Ďalšie "detaily"

Vľavo od prezidentovej rezidencie sa nachádza nedokončená nehnuteľnosť, ktorá má poslúžiť na núdzové pristátie vrtuľníka. Tá však pri vrodenej skromnosti hlavy štátu poslúži podľa hovorcu J. Leikerta asi až jeho nasledovníkom. Po zablatenom svahu bez schodov sa dostanú do svojich dvoch zrubov ochrankári, ktorý budú nepretržite strážiť Schusterovo súkromie strážiť. O prezidentovu bezpečnosť bude okrem všadeprítomných kamier bdieť aj jedenapolročný nemecký ovčiak Olaf, ktorý je na prvý pohľad celkom mierumilovný a stále prebieha jeho špeciálny výcvik. V samotnej vile je niekoľko zabezpečovacích systémov, ktoré však kompetentní nechceli bližšie špecifikovať. Ako nám povedal J. Klepáč ,definitívna verzia kúpnopredajnej zmluvy by mala byť podpísaná do 10 dní. Problém je so zápisom do katastra. Medzi budúcou vilou M. Kňažka a pozemkom, na ktorom stojí vila, je totiž chodník, ktorý by mal byť podľa Schusterovej susedky zachovaný formou vecného bremena. VSŽ ako pôvodný vlastník doteraz o takomto riešení nechceli ani len počuť, no po nástupe nového Predstavenstva je už väčšia ochota, a tak sa všetko zrejme vyrieši do určeného dátumu. Do úprav vily sa doteraz minulo okolo päť miliónov korún. Najviac peňazí zhltla kúpeľňa a schodisko, telefónna prípojka vyšla na milión a káblová televízia na 250 tisíc korún. V budúcom roku chce prezidentská kancelária investovať do zveľadenia záhradky a vylepšenia bezpečnostného systému ďalších päť miliónov korún. Prvými oficiálnymi hosťami Ireny a Rudolfa Schustera v ich novej rezidencii na Slavíne sa majú stať manželia Migašovci. Po skorom (?) schválení novely ústavy sa vraj chystá aj ďalšie stretnutie, pričom túto dvojicu najvyšších ústavných činiteľov doplní do "trojky" aj premiér Mikuláš Dzurinda.

Naše celkové hodnotenie

Keď sa vo vile nad Slavínom urobí všetko, čo sa má, môže tam skutočne stáť reprezentatívne sídlo slovenského prezidenta so všetkým, čo k tejto funkcii patrí. Momentálne sa totiž v nej dá iba bývať a aj to s určitými problémami. No možno už najbližší prezident si v nej príde na svoje...

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
 3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 4. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 5. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 6. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 8. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 1. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
 2. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 3. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 5. Super zábava, super deň
 6. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 7. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 8. Čo priznali rodičia?
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 457
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 017
 3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 750
 4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 872
 5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 150
 6. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 5 094
 7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 953
 8. Ako znížiť vysoký cholesterol? 3 914

Blogy SME

 1. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho.
 2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.6.1923)
 3. Miroslav Lukáč: Čo stojí ľudský život na Slovensku? Mne vyšlo 79920 Euro. Také lepšie auto.
 4. Ján Šeďo: "Novinári SME sú Sorosovou čriedou prasiat".
 5. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 2.
 6. Martin Turčan: Krstný otec IV, človek minulosti Fico.
 7. Julius Kravjar: Ako hlboko v dejinách majú korene integrita, etika a etiketa?
 8. Ján Valchár: Ako zničiť nepriateľský John Deere (a útok prežiť)
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 14 087
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 10 133
 3. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 9 262
 4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 7 870
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 318
 6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 693
 7. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 145
 8. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 718
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 4. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho.
 2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.6.1923)
 3. Miroslav Lukáč: Čo stojí ľudský život na Slovensku? Mne vyšlo 79920 Euro. Také lepšie auto.
 4. Ján Šeďo: "Novinári SME sú Sorosovou čriedou prasiat".
 5. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 2.
 6. Martin Turčan: Krstný otec IV, človek minulosti Fico.
 7. Julius Kravjar: Ako hlboko v dejinách majú korene integrita, etika a etiketa?
 8. Ján Valchár: Ako zničiť nepriateľský John Deere (a útok prežiť)
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 14 087
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 10 133
 3. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 9 262
 4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 7 870
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 318
 6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 693
 7. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 145
 8. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 718
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 4. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu