premiéru v Slovenskom národnom múzeu - Etnografickom múzeu v Martine a teraz ju nájdete až do apríla vo Východoslovenskom múzeu.
Jej nezvičajnosť spočíva aj v tom, že sa na nej svojimi artefaktami, ktorých je dovedna 410, zúčastnilo takmer 60 slovenských múzeí. Nejde však o tradičnú oslavu prítomnosti a svetlej budúcnosti na akú sme boli v našich múzeách donedávna zvyknutí. Jej zostavitelia a hlavný garant, ktorým je univerzitný profesor a riaditeľ Slovenského národného múzea Matúš Kučera, pokúsili sa prelomiť zaužívané a predstaviť na pozadí dejín človeka, jeho život, pocity, postoje a zmysel jestvovania.
Obraz o našom predieraní sa dejinami zostavili z artefaktov od najstarších čias až po súčasnosť. Cesta sa začína v časoch neandertálskeho človeka, zachytáva aj stopy, ktoré tu zanechali Kelti, či Germáni a nevynecháva ani veľkú kultúru Ríma. Mapuje naše slovanské korene, príchod vierozvestcov, panovníkov Veľkej Moravy, ďalej vznik uhorského štátu, výpady osmanského sveta a vplyv francúzskeho osvietenstva v 18. storočí, národno-emancipačný zápas Slovákov v 19. storočí, vznik Československa až po vznik samostatnej Slovenskej republiky.
Medzi exponátmi je nemálo skutočných kuriozít, ako napríklad dinosauria stupaj z Vysokých Tatier, z majetku Slovenského národného múzea, bronzová aplika v tvare Bakcha z rímskeho obdobia z Podunajského múzea v Komárne, odevný komplet Juraja Turzu z Oravského múzea P.O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne. Zaujmú aj novodobé artefakty, ako napríklad Slovenský národný rádioprijímač , elktrónkový, vyrábaný z bakelitu v licencii Telefunken z roku 1942, ktorý zapožičalo Slovenské technické múzeum v Košiciach. Medzi exponátmi 20. storočia nechýbajú olejomaľby Galandu, Gwerka, Bazovského. Ba v sekcii nazvanej Nechceme násilie nechýba vari napríznačnejší exponát z roku 1989, gumený obušok, použitý pri zásahu proti študentom na Národní třídě.
Výstava môže poslúžiť učiteľom ako atraktívna rukolapná pomôcka pre spestrenie nudných hodín dejepisu, nám zo školy dávno vyrasteným zas pomôže občerstviť si spomienky, a nazrieť svojim dejinách "rovno do hrnca". V každom prípade prejsť sa po Ceste dejinami Slovenska a Slovákov sa oplatí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.