štátnej správy a samosprávy. Ukázalo sa, že zaujímavé sú nielen počty pracujúcich dôchodcov v niektorých úradoch, ale za pozornosť stoja aj ich posty. Vôbec nie je výnimkou, že zastávajú dokonca riadiace funkcie. Nad problémom sme sa pozastavili najmä kvôli tomu, že východoslovenský región sa už dlhoročne radí na špičku v neslávnom rebríčku nezamestnanosti a aj preto by dávalo logiku, aby sa jednotlivé inštitúcie usilovali najmä o zamestnávanie ľudí v produktívnom veku.
S odstupom niekoľkých dní po vydaní článku sme dostali informácie o zamestnanosti ľudí v dôchodkovom veku aj čo sa týka civilných a vojenských zamestnancov v posádke Košice. Poskytol nám ich náčelník generálmajor Ing. František Butko zo štábu personálneho manažmentu Ministerstva obrany SR. "U vojenských útvarov v posádke Košice vznikol nárok na poberanie starobného dôchodku 28 občianskym zamestnancom a ôsmim profesionálnym vojakom. Dvanásti občianski zamestnanci majú uzatvorené pracovné zmluvy na dobu neurčitú, 16 majú zmluvy na dobu určitú a profesionálni vojaci sú v stálom služobnom pomere."
Pätnásti občianski zamestnanci sú zaradení na manuálne pracovné činnosti, 10 pôsobia v oblasti vedy a pedagogiky, traja občianski zamestnanci sú zaradení na technicko-hospodárske činnosti.
V dotazníku, ktorý sme jednotlivým inštitúciám zaslali, sme sa pýtali aj na to, koľko absolventov prijali v minulom roku. "Koľko absolventov škôl bolo prijatých do pracovného pomeru vám nemôžem povedať, pretože tento štatistický údaj sa u občianskych zamestnancov nesleduje. Čo sa týka absolventov vysokých vojenských škôl, tých nastúpilo do posádky Košice v minulom roku päť," odpovedal F. Butko. Údaj o celkovom počte zamestnancov nám poskytnúť nemohol, pretože tieto skutočnosti tvoria predmet služobného tajomstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.