vyvíjajú v rámci Environmentálneho programu OSN mapy zraniteľnosti území, pomocou ktorých sa pokúšajú identifikovať regióny, kde je pravdepodobnosť výskytu zemetrasenia vyššia ako v iných regiónoch.
Identifikácia takýchto území môže v budúcnosti zachrániť veľa ľudských životov, pretože vedci pracujú i na príprave varovného systému určeného pre územia, sužované prírodnými pohromami. Geofyzici zo Slovenska, Česka a Poľska úzko spolupracovali pri tvorbe stredoeurópskych máp zraniteľnosti najmä seizmického ohrozenia a od roku 1999 takýmto dokumentom disponuje aj Slovenská republika. Medzi ohrozené oblasti z hľadiska účinkov zemetrasení patria na Slovensku okolie Komárna, Dobrej vody v Malých Karpatoch, Žiliny, Kremnice, Banskej Štiavnice a spokojne nemôžu spávať ani obyvatelia východného Slovenska, pretože na mapách zemetraseniami zraniteľných území sú aj okolie Slanských vrchov a pohorie Vihorlat.
V minulosti i tu došlo k zemetraseniam, aj keď otrasy zeme nespôsobili také ničivé katastrofy ako v iných častiach sveta.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.