v ktorých podľa predbežných výsledkov
Hovorca Bieleho domu Ari Fleischer pripomenul, že USA spolupracovali s každým izraelským lídrom. Bush v telefonickom rozhovore so Šaronom uviedol, že sa teší na spoluprácu s ním, najmä v súvislosti s propagovaním mieru a stability v blízkovýchodnom regióne. Bush sa zároveň poďakoval odstupujúcemu izraelskému premiérovi E. Barakovi za "priateľstvo k USA" a za jeho angažovanosť v mierovej otázke.
Americký minister zahraničných vecí Collin Powell vyjadril naliehavú prosbu o pokoj, pokiaľ nová izraelská vláda nezaujme novú pozíciu vo vzťahu k blízkovýchodným mierovým rokovaniam: "Nadišiel čas trpezlivosti a čas na to, aby sa víťazovi dopriala príležitosť rozhodnúť, aký typ vlády utvorí." Powell zároveň dodal, že Washington sa k blízkovýchodnému mierovému procesu nebude stavať "rezervovane", ale bude tento proces vnímať v "širokom regionálnom kontexte".
Británia apelovala pri príležitosti Šaronovho takmer istého volebného víťazstva na budúceho izraelského premiéra, aby sa snažil spolu s palestínskym lídrom Jássirom Arafatom o hľadanie trvalého mieru. Hovorca britského ministerstva zahraničných vecí uviedol, že hoci Šaronovou primárnou prioritou bude sformovanie novej vlády, úsilie o zabezpečenie mieru v napätom regióne musí pokračovať.
Austrálsky premiér John Howard sa tiež pridal k radu Šaronových gratulantov, pričom však nezabudol vyzdvihnúť ani "veľkú odvahu" odstupujúceho Baraka. "Domnievam sa, že je veľkou tragédiou, že Palestínčania nevyužili Barakovú mierovú ponuku," vyhlásil austrálsky premiér.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.