staviteľa Langera, začalo mesto Košice rekonštruovať v roku 1997 za primátorovania Rudolfa Schustera.
V roku 1996 sa mestu podarilo dohodnúť s ministerstvom kultúry na presťahovaní Knižnice J. Bocatiusa, ktorá v budove sídlila od roku 1927. Keď sa knižnica presťahovala do mestskej budovy na Hviezdoslavovej ulici, odštartovalo mesto nákladnú rekonštrukciu celej budovy vrátane kina Slovan.
V zrekonštruovaných priestoroch mal sídliť primátor so svojimi spolupracovníkmi a námestníkmi. Rekonštrukčné práce z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov zastali, súčasný primátor úraduje v historickej radnici len pri prijímaní vzácnych návštev. Čo bude ďalej, chce sa súčasné vedenie mesta presťahovať do historickej radnice? Dokončí sa niekedy kino Slovan? Začne fungovať radničná vináreň v podzemí? Koľko peňazí sa do rekonštrukcie investovalo a koľko ich ešte na dokončenie chýba?
Investorom rekonštrukcie bola mestská spoločnosť Správa majetku mesta Košice, ktorá sa v súčasnosti stará o údržbu budovy. Myšlienku vrátiť sídlo primátora do centra mesta považuje jej riaditeľ Ing. Peter Herman za veľmi zaujímavú a pre imidž mesta významnú. Primátori veľkých miest v zahraničí sídlia v centrách miest, ako sa o tom presvedčil na pracovných cestách v Anglicku i Švajčiarsku.
"Keď sa knižnica odsťahovala, pustili sme sa v roku 1997 do rekonštrukcie budovy, ktorá bola vo veľmi zlom stave. Pretekala strecha, staré vzácne maľby na stropoch od maliara Erasma Schrotta z rokov 1780-81 boli poškodené. Verejným obstarávaním bol vybratý generálny projektant Ing. architekt Merjavý, súťaž na reštaurátorské práce vyhrala Alžbieta Morawská z Poľska z firmy PKZ BHZ Rzeszow," zrekapituloval začiatky veľkolepého projektu Ing. Herman.
Doslova mravenčou prácou poľských reštaurátorov, ktorí skalpelmi milimeter po milimetri odkrývali vzácne maľby spod nánosov nešetrných náterov z čias socializmu, sa podarilo pre ďalšie generácie zachrániť prekrásne výjavy na stropoch a stenách z 18. storočia. Reštaurátori podľa historických fotografií museli aj domaľovať niektoré maľby alebo v priebehu prác objavili motívy, ktoré nevyhovali komunistickej ideológii.
"Jednou z najťažších úloh bolo pre nás nájsť priestor a spôsob riešenia sociálneho zázemia primátora, to znamená WC a kúpelne v blízkosti rokovacej miestnosti. Aby v prípade vzácnych návštev prezidentov nemuseli chodiť na druhý koniec budovy, ale zároveň, aby sa nenarušili klenby a historicita objektu. Riešenie sa napokon našlo také, že sme sociálne zázemie presunuli do vedľajšej budovy na Hlavnej 61. Ukázalo sa totiž, že budovy boli v minulosti prepojené zvláštnym vchodom, nad ktorým sme našli aj kráľovský medailón," vysvetlil technický námestník a stavebný dozor rekonštrukcie Ing. Vladimír Sarka.
Nájomníčke v susediacom dome mesto poskytlo náhradný byt a na ploche 102 metrov štvorcových sa dnes nachádza kúpeľňa s perličkovou vaňou, sprchovacím kútom, WC, kuchynka a miestnosť zariadená v modernom štýle, určená na neformálne rokovania, ktorej dominuje pohodlná biela kožená sedacia súprava.
"Či sa tu už primátor kúpal? Nie, zatiaľ ešte nie. Je to škoda, ale veríme, že v budúcnosti sa aj kúpelňa bude využívať," pousmial sa Ing. Sarka.
Pre technického námestníka bolo úplne nepochopiteľné, keď na začiatku rekonštrukčných prác objavili pod strechou pôvodné krytiny. Predošlí stavbári, ktorí menili strešnú krytinu tú starú jednoducho neodvážali preč, ale ju len nahádzali na povalu.
"Bolo to niekoľko ton sute, ktorú sme vyvážali dva mesiace. Medzitým sa robili reštaurátorské práce, ktoré trvali vyše pol roka. Vzácne maľby sa podarilo očistiť, obnoviť a zakonzervovať, sú nádherné a všetci návštevníci zo Slovenska i zahraničia ich veľmi obdivujú. Reštaurátorské práce boli z celej rekonštrukcie najdrahšie, ale tá práca sa v podstate nedá zaplatiť,"dodal námestník.
Dnes je rekonštrukcia historickej radnice ukončená, v budove sa nachádza okrem už spomínanej neformálnej rokovacej miestnosti a sociálneho zázemia primátora, primátorská pracovňa, miestnosť, kde by mal sídliť sekretariát, zasadačka mestskej rady, kancelárie námestníkov primátora, riaditeľa magistrátu, malachitová sála i funkčný výťah vyhovujúci aj pre vozičkárov.
"Celkový rozpočet predstavoval 117 miliónov korún, ktoré boli určené na celý radničný komplex, vrátane nádvoria s fontánou, budovy na Kováčskej 18, budovy na Hlavnej 57, priestoru v budove na Hlavnej 61 a kina Slovan. Za prevedené práce sa už zaplatilo 88 miliónov 327 tisíc, ďalších 12 miliónov ešte treba zaplatiť," informoval nás riaditeľ SMMK Ing. Peter Herman. "Nedokončili sa priestory v podzemí, ktoré mali slúžiť ako radničná vináreň a rekonštrukcia bývalého kina Slovan, ktoré sa malo premeniť na polyfunkčnú budovu, kde by sa organizovali mestské plesy, kultúrne podujatia, koncerty, zasadalo mestské zastupiteľstvo,konali vedecké sympózia, ale aj premietali filmy. Podlaha mala meniť sklon podľa potreby, javisko sa prehĺbilo pre orchestrište. Budova kina je zabezpečená proti pretekaniu, no ďalšie práce skončili z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov. Na tento rok mesto v rozpočte nevyčlenilo pre rekonštrukciu kina ani korunu, pretože potrebuje zdroje na dôležitejšie veci,"zhrnul problém Ing. Herman.
Správa majetku mesta Košice sa spolu so súčasným vedením mesta rozhodla nájsť investora, ktorý by bol schopný rekonštrukciu kina dokončiť a budovu následne aj prevádzkovať. Potencionálny investor by na to potreboval približne 25 miliónov a hoci mesto budovu bývalého kina núkalo v dvoch verejných súťažiach, zatiaľ sa nenašiel ani jediný záujemca.
"Podzemné priestory mali zrekonštruovať a prevádzkovať ako radničnú vináreň mestské Reštaurácie. Keďže nemali finančné prostriedky, po dohode s mestom sme vypísali súťaž na získanie investora. Nový nájomca, ktorý bol vybratý, chce v priebehu roka otvoriť v podzemí reprezentačnú vinotéku spojenú s ochutnávkou kvalitných vín na vysokej úrovni,"informoval nás ďalej riaditeľ Herman.
Náklady na údržbu budovy sa ročne pohybujú okolo 430 tisíc Sk, k tomu však treba pripočítať aj splátky 13-miliónového úveru, ktorý si spoločnosť SMMK na žiadosť vtedajšieho vedenia mesta vzala, aby mohla kúpiť vedľajšiu budovu na Hlavnej 57. Prízemné priestory, ktoré mali slúžiť na reprezentačné výstavy a ako poslanecký klub sú dnes prenajímané obchodníkom, v jednej časti sídli módna konfekcia, v druhej bude luxusný porcelán.
Vedenie mesta tvrdí, že jeho záujmom je, aby v dohľadnej budúcnosti bol celý objekt využívaný komplexne, teda aj s funkčnými sekretariátmi primátora, jeho námestníkov a pracoviskom pre hlavného kontrolóra mesta. Presťahovanie je však spojené s nereálnym predpokladom, že sa nájde kupec na Biely dom, ktorý ponúka mesto na predaj za 500 miliónov korún. Z týchto peňazí by sa podľa vedenia mesta mohli financovať aj potrebné dokončievacie práce a eventuálne presťahovanie.
Zamyslieť sa bude treba aj nad tým, či sa vôbec dá riadiť mesto z jednej budovy, keď celý magistrát, teda výkonná zložka samosprávy sídli na druhom konci mesta. Momentálna finančná situácia Košíc, ktoré sa boria s vyše dvojmiliardovým dlhom neumožňuje riešiť tento zámer v aktuálnom čase. Zodpovedať na otázku, kedy ožije historická radnica skutočným každodenným pracovným ruchom, si dnes nikto netrúfa. V blízkej budúcnosti sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou nestane.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.