Parkinsonom trpí boxer Muhammad Ali, pápež i americký herec Michael J. Fox
Košice - Pápež Ján Pavol II, boxer Muhammad Ali a americký herec Michael J. Fox - aj keď sa to nezdá, táto trojica mužov má čosi spoločné. Všetci
Jaroslava Gajdošová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
traja trpia Parkinsonovou chorobou, druhým najčastejším neurodegeneratívne ochorením, pri ktorom z dosť nejasnej príčiny dochádza k úbytku nervových buniek. Na rozdiel od známejšej Alzheimerovej choroby je tento úbytok pri Parkinsonovej chorobe obmedzený len na určité časti mozgu a z toho vyplývajú aj chronické prejavy ochorenia.
"Zo štvorice základných príznakov je najviditeľnejší kľudový tras končatín. Potom je to znížená hybnosť tela (známa maskovitá tvár, ktorej sa tiež hovorí tvár hráča pokru), svalová stuhnutosť a v pokročilejších štádiách ochorenia aj poruchy rovnováhy a vzpriameného postoja," vysvetlil nám Doc. MUDr. Ján Benetin z II. Neurologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý sa včera v Košiciach zúčastnil sympózia venovaného liečbe Parkinsonovej choroby.
Týmto ochorením trpia hlavne starší ľudia, u ľudí pod štyridsiatkou sa objavuje iba výnimočne. Takouto výnimkou je práve Miachael J. Fox, ktorý Parkinsona dostal už vo veku 37 rokov. Je preto veľkým propagátorom osvety tejto choroby a založil aj nadáciu na jej podporu. U nás takéto aktivity chýbajú a aj v samotnej liečbe sme vraj donedávna za svetom dosť zaostávali.
"Na Slovensku je okolo šesť až deväť tisíc ľudí trpiacich touto chorobou, ktorá sa častejšie objavuje v staršom veku. V populácii nad 60 rokov ňou trpí asi jedno percento ľudí, u populácie nad 65 rokov sú to asi 3 percentá. Dôležité je, že Parkinsonova choroba sa dnes už úspešne lieči. Aj keď nedokážeme ovplyvniť vlastné ochorenie, teda zastaviť úbytok neurónov, dostupnou liečbou je možné zmierniť aspoň ním vyvolané príznaky. Dokážeme ich tlmiť pomerne dobre a dlhodobo," konštatuje Dr. Benetin.
Prvý skutočne účinný liek, ktorý sa využíval pri liečbe Parkinsonovej choroby bola Levdopa zavedená v sedemdesiatych rokoch. Znamenala veľký prelom v liečbe, aj keď tento liek nerieši všetky problémy spojené s ochorením. Navyše prináša sám isté problémy, preto sa terapeutický prístup v poslednej dobe mení.
"Momentálne najúčinnejší liek - Levdopu - sa snažíme kombinovať s inými preparátmi a znižovať tak jej dávku. Novinkou na našom trhu je prvý preparát zo skupiny agonistov dopamínových receptorov, ktorý bol cielene vyvinutý pre liečbu Parkinsonovej choroby. Z hľadiska dlhodobej perspektívy predstavuje veľký pokrok v liečbe Parkinsonikov," poznamenáva Ján Benetin, podľa ktorého sa donedávna spomínané ochorenie u nás neliečilo v súlade s modernými trendmi.
Zaujímalo nás, či na jeho vznik negatívne pôsobí i náš životný štýl.
"Pôvod ochorenia je známy iba zhruba u desatiny pacientov. Predpokladáme, že na jeho vzniku sa podieľa viacero faktorov, medzi nimi aj životné prostredie či dedičnosť. Svoj vplyv môžu mať aj určité chemické látky, čo sa zistilo náhodne u drogovo závislých osôb. No nedá sa povedať, že by v súčasnosti výrazne pribúdali noví pacienti, výskyt ochorenia je približne stabilný. Počet chorých sa ale zvyšuje v súvislosti s predlžovaním sa veku obyvateľstva," hovorí Dr. Benetin, ktorý sa liečbe ťažkých stavov venuje aktívne asi desať rokov.
Pri dobrej liečbe sa podľa neho dĺžka života postihnutých síce neznižuje, no jeho kvalita je v pokročilejších štádiách výrazne horšia. Za úspech lekári považujú, ak sa pacient v týchto prípadoch aspoň čiastočne dokáže o seba postarať a je samostatný v denných činnostiach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.