prijatia novely ústavy SR, priliali olej do krehkého koaličného prímeria niektorí poslanci NR SR. Konzervatívna časť snemovne pod patronátom poslaneckého klubu KDH žiada do navrhovaného článku 15 Ústavy SR zakotviť absolútny zákaz umelého prerušenia tehotenstva, okrem výnimočných prípadov ohrozujúcich život budúcej matky.
Podľa pozmeňujúceho návrhu poslankyne A. Záborskej, pod ktorý sa podpísalo ďalších 29 poslancov z neobvyklej päťkoalície KDH, HZDS, SNS, SMK a SDKÚ by v inriminovanom článku malo byť uvedené, že každý má právo na život a nikto nesmie byť tohto práva pozbavený. Nepripúšťa sa ani úmyselné ukončenie ešte nenarodeného ľudského života, pričom spomínaný návrh by znamenal okrem iného aj zákaz eutanázie. Podporu tomuto návrhu vyjadril okrem iných aj predseda Konferencie biskupov Slovenska František Tondra, ktorý sa obrátil na všetkých veriacich, aby sa už túto nedeľu modlili za jeho prijatie v parlamente. Presne opačný postoj zaujali poslanecké kluby SOP a SDĽ, ktoré v prípade jeho schválenia nebudú hlasovať za novelu Ústavy.
"Pod návrh som sa podpísal preto, že sú mi blízke princípy kresťansko-demokratickej politiky. Pýtam sa, aká autorita dokáže zodpovedne určiť, odkedy vlastne malý človiečik existuje. Rodí sa v okamihu počatia, v druhom mesiaci tehotenstva alebo až počas pôrodu? Viem, že sa na to dá pozerať rôznymi spôsobmi, avšak musíme sa týmito otázkami už konečne začať zaoberať. Mimochodom väčšinu interupcií podstupujú ženy z ekonomicky lepšie situovaných rodín a nie budúce matky, ktoré by si deti nemohli kvôli ich sociálnemu postaveniu dovoliť... My chceme, aby sa už v ústave vytvoril zákonný rámec pre riešenie tohto problému, pred ktorým nemôžeme zatvárať oči," tvrdí poslanec SDKÚ Branislav Orava považujúci každé bezdôvodné ukončenie života ešte nenarodeného života za vraždu. Podľa jeho slov vyšli s týmto návrhom v správnom čase a hoci vyvolali zdesenie u koaličných právnych expertov podpísaných pod novelu ústavy, v žiadnom prípade nemienia od neho odstúpiť. Keby sa však nenašla politická vôľa v parlamente schváliť spomínaný pozmeňovací návrh, do konca volebného obdobia by vraj oželeli ďalšie pripravované aktivity v súvislosti s novelizáciou zákona 73/1986 o umelom prerušení tehotenstva. "Bude nás to síce mrzieť, ale už to je úspech, že sa o tak citlivej záležitosti začala viesť v spoločnosti diskusia. A som veľmi prekvapený, že aj v parlamente sa o diskutuje vo veľmi racionálnom duchu," dodáva Braňo Orava.
Jeden z kvarteta predkladaťeľov novely ústavy a zároveň podpredseda poslaneckého klubu SDĽ Ladislav Orosz považuje otvorenie tejto otázky v čase diskusie o budúcej podobe ústave za veľmi nešťastné a politicky ťažko zdôvodniteľné. "Myslím, že môžem hovoriť za všetkých poslancov nášho klubu. Spomínaný návrh je pre nás a zrejme taktiež aj pre SOP úplne neprijateľný a v žiadnom prípade ho nepodporíme. Súčasná právna úprava v zákone o umelom prerušení tehotenstva je plne dostačujúca a nepovažujeme za potrebné, aby to bolo zakotvené aj v ústave. Možno v prípade KDH je to tak trochu už príprava na predvolebný boj, avšak som presvedčený, že im tento radikálny návrh neprejde. A v prípade, že budú chcieť novelizovať už spomínaný zákon o umelom prerušení tehotenstva, aj my pritvrdíme svoju argumentáciu...," nepozdáva sa takto koncipovaná navrhovaná radikálna zmena L. Oroszovi.
O spomínanom pozmeňovacom návrhu k novele ústavy sa v pléne NR SR bude zrejme hlasovať začiatkom budúceho týždňa. Svoju podporu mu už teraz pri splnení určitých podmienok deklarovali všetci členovia poslaneckých klubov KDH a SNS, väčšina poslaneckého klubu SMK a niektorí jednotlivci z konzervatívneho krídlňa HZDS a SDKÚ. Jednoznačne proti je zatiaľ len 34 poslancov za SDĽ a SOP, LDÚ, liberálne krídlo SDKÚ, časť HZDS a niektorí nezávislí poslanci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.