Šesťdesiatšesť poslancov rôznych politických smerov, čo je tretina parlamentu, požiadala súd, aby sa vyjadril k zákonnému ustanoveniu, podľa ktorého v prezidentských voľbách môže kandidovať len osoba, čo žila v Bulharsku počas posledných piatich rokov.
Ústavný súd vydal v tejto otázke rozhodnutie, podľa ktorého sa za občana Bulharska považuje každý, kto žil v krajine viac ako šesť mesiacov počas každého z predpísaných piatich rokov, predchádzajúcich kandidatúre. Simeon II., ktorý žije v Španielsku, navštevuje Bulharsko pravidelne od roku 1996, keď ho v Sofii triumfálne uvítali po 50 rokoch exilu. No ani jeden z jeho deviatich pobytov netrval dlhšie ako tri týždne. Bývalý bulharský panovník sa zdržiava v Bulharsku od 23. januára a obýva starý kráľovský palác Vrania na predmestí Sofie. Budovu bulharské úrady vrátili cárskej rodine.
Podľa politických pozorovateľov má bývalý cár veľkú šancu zapojiť sa do bulharského politického života vytvorením vlastnej strany či kandidovaním do parlamentu. V nedávnom prieskume verejnej mienky mu totiž podporu vyslovilo až 48 percent opýtaných. Podľa toho istého prieskumu je súčasný prezident Petar Stojanov, ktorý udržiava veľmi priateľské vzťahy s cárskou rodinou, najobľúbenejšou osobnosťou krajiny. Za eventuálny návrat monarchie sa v prieskume vyslovilo len 15 percent respondentov.
Simeon II. nikdy nevylúčil, že bude kandidovať v prezidentských voľbách, a že si želá reštauráciu monarchie, ktorá je podľa neho "zjednocujúcim faktorom" krajiny. Simeon II. sa stal cárom ako šesťročný, po smrti svojho otca Borisa III., v roku 1943. Po referende a vyhlásení republiky v roku 1946 ho komunisti spolu s rodinou z Bulharska vyhnali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.