začiatkom februára roku 1941 priviezli policajta s pokročilou infekciou. Jeho zdravotný stav sa prudko zhoršoval, a preto sa lekári rozhodli podať mu úplne nový, dovtedy ešte neodskúšaný liek. Stav pacienta sa vzápätí začal priam zázračne zlepšovať, no liek sa skoro minul a nešťastník do troch týždňov zomrel, informuje britská rozhlasová stanica BBC.
Tým zázračným liekom bol penicilín, prvý predstaviteľ novej generácie vysoko efektívnych antibiotík. Ľudstvo zaň vďačí britskému bakteriológovi Alexandrovi Flemingovi, ktorý penicilín objavil desať rokov pred jeho podaním oxfordskému policajtovi. V roku 1945 zaň dostal Nobelovu cenu.
Podobne ako mnohé iné veľké vynálezy aj penicilín bol objavený len náhodou. Fleming pestoval na miske jeden druh baktérií. Keď odišiel na dovolenku, zabudol ich prikryť a po návrate zistil, že mu baktérie vyhubila plieseň - Penicillium notatum, odkiaľ pochádza meno penicilín. Príchod penicilínu priniesol výrazný úbytok smrteľných prípadov pri niektorých druhoch infekcií.
Na porovnanie, v prvej svetovej vojne zomrelo najmenej 15 percent celkového počtu obetí na niektorú z infekčných chorôb. V druhej svetovej vojne už vojaci vďaka penicilínu na infekcie takmer vôbec nezomierali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.