nadačnej iniciatívy nemeckého priemyslu, ktorý má k dispozícii redakcia internetovej stránky Spiegel Online.
Autorom posudku je hlavný právnik Deutsche Bank Klaus Kohler, ktorý v ňom z poverenia iniciatívy píše, že priemyselné podniky by mohli začať platiť až potom, keď budú zamietnuté všetky na ne podané žaloby. Až vtedy budú firmy kryté právnym zmierom.
Doteraz sa vychádzalo z toho, že podmienkou vyplácania je zamietnutie existujúcich hromadných žalôb nútene nasadených, ktoré boli podané v USA. Toto konštatovanie obsahuje článok 4 spoločného vyhlásenia vlády USA a Nemecka. Zostávajúcou prekážkou by tak bolo iba rozhodnutie newyorskej federálnej sudkyne Shirley Kramovej o zamietnutí posledných hromadných žalôb. Sudkyňa má svoj verdikt vyniesť 28. februára.
Päťstranový posudok poslal Kohler v utorok kuratóriu Nadácie spomienka, zodpovednosť a budúcnosť, ktorého členmi sú zástupcovia všetkých politických strán. V stredu sa Kohler s kurátormi osobne stretol. Úlohou nadácie je vyzbierať od nemeckých podnikov a štátu po päť miliárd mariek na odškodnenie nútene nasadených. Zatiaľ čo nemecký štát svoj záväzok už splnil, podniky stále dlhujú asi 1,5 miliardy mariek.
Ak by Kohlerov postoj našiel podporu, mohol by podľa Wolfganga Bosbacha z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) zabrániť vyplácaniu odškodného aj ten "najposlednejší právnik z Kentucky". "K vyplateniu by nikdy nedošlo," dodal Bosbach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.