alebo nebudú finančné prostriedky. Výstavba novej školy si vyžiada náklady vo výške 35 miliónov korún. Tieto by mal združiť krajský a okresný úrad, mesto Sečovce a pomoc prisľúbil aj Úrad splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny. Akonáhle budeme mať aspoň časť finančných prostriedkov, s výstavbou školy začneme," povedal na margo riešenia problému vyhorenej rómskej školy v Sečovciach Mgr. Marián Kudrík, vedúci odboru školstva trebišovského OÚ.
Dodal, že pozemok na výstavbu novej školy poskytlo mesto Sečovce. Nachádza sa v rómskej osade, kúsok od miesta, kde stála pôvodná škola, ktorá vlani v máji vyhorela. Pred požiarom spomínanú školu, ktorá bola detašovaným pracoviskom ZŠ na Komeského ulici v Sečovciach, navštevovalo vyše 130 žiakov a v jej priestoroch bolo aj predškolské zariadenie. Od požiaru sa rómski žiaci vyučujú v náhradných priestoroch spomínanej ZŠ v Sečovciach.
„Pokiaľ mali školu blízko domu, dochádzková disciplína bola relatívne dobrá. Teraz je ich dochádzka v priemere 50-percentná a sú dni, kedy je ešte nižšia. Rodičia, ktorých na túto skutočnosť upozorňujeme, sa vyhovárajú na veľkú vzdialenosť, ktorú deti absolvujú peši. Oslovili sme a o pomoc požiadali už všetky kompetentné inštitúcie, podali sme niekoľko projektov, ale zdá sa, že tento náš problém vyššie štátne orgány prilíš netrápi. Prednosta OÚ v Trebišove i primátor Sečoviec urobili všetko, čo sľúbili a čo urobiť mohli," povedala RNDr. Monika Berešová, riaditeľka ZŠ na Komenského ulici v Sečovciach.
Dodala, že pred časom sa uvažovalo aj o provizórnom riešení, o výstavbe školy z unimobuniek, kde by boli štyri triedy. Podľa nej by toto riešenie bolo len dočasné a v krátkej budúcnosti, keďže v osade sa ročne rodí viac ako 50 detí, by takáto škola kapacitne nepostačovala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.