neutralitu svojej krajiny. Odstránenie neutrality, respektíve vstup do vojenského spolku by v Národnej rade v jej terajšom zložení nenašlo potrebnú dvojtretinovú väčšinu, podčiarkol Fischer. Preto možno vychádzať z toho, že ústavný zákon o neutralite zostane v platnosti, zdôraznil šéf rakúskeho parlamentu.
Rakúsko je členom Európskej únie a so zreteľom na spolkovú ústavu sa solidárnym spôsobom podieľa na spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politike únie. Rakúsko, rovnako ako aj EÚ, má pritom záujem na konštruktívnej a partnerskej spolupráci s Ruskom, pokračoval Heinz Fischer. Rakúsko je tak isto ako Švajčiarsko, Švédsko, Fínsko alebo aj Rusko členom Partnerstva za mier a Rady euroatlantického partnerstva (EAPC). EAPC združujúcu celkom 45 štátov, 19 členov NATO a 26 partnerských krajín, Viedeň považuje za hodnotný prvok pre bezpečnosť a stabilitu v Európe.
Aktívna spoluúčasť na iniciatívach Organizácie Spojených národov a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ako organizácií kolektívnej bezpečnosti, na globálnych, respektíve regionálnych úrovniach sú pre Rakúsko ústrednou zložkou jeho zahraničnej a bezpečnostnej politiky, pokračoval šéf rakúskeho parlamentu. Rakúsko si nárokuje, rovnako ako všetky ostatné demokratické štáty Európy, na autonómne riadenie svojej zahraničnej a bezpečnostnej politiky. To platí aj pre otázky súvisiace s neutralitou, zdôraznil na záver Fischer.
Dominantnou témou štvordňovej cesty ruského prezidenta do alpskej republiky majú byť predovšetkým hospodárske otázky. Prejav ruského hosťa na štvrtkovom slávnostnom bankete vo Viedni sa týkal predovšetkým budúcnosti rakúskej neutrality. Prezident Putin povedal, že podľa názoru Ruska predstavuje neutralita aj dnes nezmenenú hodnotu. Štatút, ktorý si v roku 1955 zvolil rakúsky ľud, je "svedectvom o predvídavej múdrosti tejto historickej voľby". Práve takéto dobre premyslené a zodpovedné riešenia sú žiaduce aj na začiatku 21. storočia, pripomenul V. Putin.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.