objekty znamenali i bojmi potvrdený význam pre ochranu hraníc. Ide napríklad na slávnu francúzsku Maginotovu líniu ale i lokality s masívnymi opevňovacími systémami v Česku, vo Fínsku a v ďalších škandinávskych krajinách.
Mnohé z týchto obranných línií, ktoré ich stavitelia vybudovali s mimoriadnou starostlivosťou, sa zachovali do súčasnosti, ba sú starostlivo chránené pred zničením. Rôzne druhy pevností priťahujú "bunkrológov" ako sami seba nazývajú členovia rôznych klubov, interesujúci sa o tieto súčasti vojenskej histórie aj k opevneniam na Slovensku.
Medzi najznámejšie patria systémy ťažkého opevnenia Bratislavy, Komárna i línie ľahkého opevnenia a ďalšie zaujímavosti v iných častiach najmä južného Slovenska, ktoré boli vybudované po roku 1937 od Štúrova až po vtedajšie hranice s Rumunskom. V poslednom čase sa záujem našich i zahraničných bunkrológov začína sústreďovať aj na ďalšie, doteraz málo preskúmané oblasti na východnom a južnom Slovensku.
Dokumentuje to i obsah internetových stránok českých a slovenských bunkrológov. Mimoriadne ich zaujímajú aj niektoré dodnes zachované objekty ľahkého opevnenia v blízkosti Košíc. Medzi Kuzmicami a Michaľanmi považujú za zvlášť pozoruhodný systém obranného pásma, ktorý súvisel s opevnením a účinnou ochranou železničnej trate z Košíc na Podkarpatskú Rus. Na ďalšie objekty ľahkého opevnenia mienia bunkrológovia sústrediť pozornosť v okolí gemerskej obce Jesenské a na ďalších miestach v blízkosti hraníc s Maďarskom.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.