zdôvodnil svoju lásku k piesňam Vincent Marcin. "Dvanásť rokov som invalidný dôchodca, pred desiatimi som prežil infarkt. Pomohli mi vtedy hudba a humor, pevná vôľa a viera. Nemáme jednoduchý život, aj manželka je už na dôchodku, z troch detí je posledná dcéra ešte študentka gymnázia a rodinné prídavky stačia akurát na cestovné do školy. Nebol som veru naučený žiť na stračej nôžke. Ale napriek všetkému som rád, že si stále vládzem zaspievať."
Nuž veru dôvody, prečo aj v dnešnej dobe ľudia spievajú a dokonca v speve súťažia, sú rôzne. Na 31. ročníku Dargovskej ruže súťažilo cez víkend vo Svinici desať ženských, tri mužské spevácke skupiny, osem mužov a desať žien v kategórii sólistov. Dohromady zaznelo v súťaži interpretov ľudových piesní, ktorú spolu s obcou pripravilo Košické osvetové stredisko, vyše 62 pesničiek. Väčšina z nich bola z obcí okresu Košice okolie. Rovnako ako ich interpreti, ktorí reprezentovali Svinicu, Krásnu nad Hornádom, Slančík, Košickú Belú, Vyšnú Myšľu, Nižnú Kamenicu, Trstené pri Hornáde, Sokoľ, Družstevnú pri Hornáde, Čakanovce, Rozhanovce, Čečejovce, Košické Olšany, Kokšov Bakšu, Budimír, Bidovce a Košice.
"Ja už poznám ženy z folklórnych skupín aj podľa tvárí, viem, z ktorých obcí sú," poznamenal prednosta okresného úradu Košice okolie Ľuboš Pástor, ktorý si poctivo odsedel celú trojhodinovú súťaž a potom poriadne povykrúcal krojované ženičky na zábave v Herľanoch. Ako bývalému tanečníkovi, i keď nie vo folklórnom súbore, mu to vôbec nerobilo problém. Najmladší slovenský prednosta, ktorý má vo svojej pôsobnosti najviac obcí na Slovensku (až 111) a k tomu ešte dve mestá, vie, že z kancelárie si dôveru ľudí nezíska.
Mladý svinický starosta Ľubomír Šimko opakovane pozýva pracovníkov Košického osvetového strediska do svojej obce, pretože atmosféra, akú tu dokážu občania vytvoriť na Dargovskej ruži, sa môže smelo rovnať veľkým folklórnym festivalom. Hoci má Svinica len 780 obyvateľov, priaznivcov má podstatne viac. "Urobíme všetko preto, aby sme aj na ďalšom ročníku mohli privítať spevákov z obcí okolo Košíc," povedal na záver súťaže Ľubomír Šimko.
"Niečo také dokážu urobiť v máloktorej slovenskej obci," poznamenal predseda poroty Jozef Burič, ktorý je riaditeľom kabinetu záujmových aktivít Národného osvetového centra v Bratislave. Keďže vynechá máloktoré podujatie na Slovensku, vie, o čom hovorí. "Vo Svinici je vynikajúca atmosféra, ktorú robia všetci účastníci, ale predovšetkým domácke prostredie a kvalitná príprava."
Tú mal tohto roku pod palcom režisér, známy východoslovenský folklorista Ladislav Bačinský. Do Svinice pozval ľudovú hudbu Makovica zo Svidníka, ktorá sprevádzala spevákov, i hráča na všetky možné hudobné nástroje a majstra veselého slova Stanislava Gaľa z Jarovníc, ktorého diváci poznajú pod umeleckým menom Berti Jarovňicki.
Víťazmi 31. ročníka Dargovskej ruže sa stali ženská spevácka skupina Karička z Družstevnej pri Hornáde pod vedením Márie Nigutovej, mužská spevácka skupina z Trsteného pri Hornáde, ktorú vedie Ľudovít Ruščak, Ľudovít Vereb z Trsteného pri Hornáde, Petra Dakayová a Mária Holubová z Družstevnej proti Hornáde.
Karička z Družstevnej má za sebou 22 rokov existencie. Vystriedali sa v nej už viac ako štyri generácie členov. Snažia sa zbierať len pôvodné piesne z obce a poriadne poobracať babičkine truhlice, aby našli aj 150 rokov staré pesničky. Úspech zožali svadobnými piesňami, ktoré sprevádzali nevestu pri čepení. V Trstenom pri Hornáde sa muži i ženy schádzajú už 30 rokov. Vedia vystúpiť nielen na pódiu, ale urobiť potom aj dobrú zábavu. Dokázali to aj na záver 31. ročníka Dargovskej ruže.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.