najmocnejším mužom zemegule, Vladimírom Putinom. Bez ohľadu na meno partnera, pozoruhodnosť spočíva už iba v tom, že vzťahy s Ruskom sú vôbec najchúlostivejším miestom slovenskej zahraničnej politiky. Oficiálnej i tej "podstolovej", ako ju demonštroval nedávno v Moskve trojhlavý výsadok Smeru na čele s Róbertom Ficom.
K stretnutiu dochádza z ruskej iniciatívy mesiac po zavedení vzájomného vízového režimu, ale tiež v situácii, keď po dlhšej pauze sa akoby slovensko-ruské kontakty dvíhali k novej prudkej konjunktúre. Schuster totiž pôjde tohto roku za Putinom ešte raz - do Moskvy - a recipročne k nám zase zavíta premiér Michail Kasianov aj predseda štátnej dumy (parlamentu) Gennadij Selezňov. Rok a pol pritom neexistoval žiadny styk na vrcholnej politickej úrovni. Až tesne pred Vianocami navštívil Dzurinda v Tatrách kolegu premiéra Kasianova (ktorý práve tam trávil súkromnú dovolenku), aby tri hodiny "neformálne" rokovali o výstavbe nového plynovodu. Koncom januára potom zavítal do Bratislavy šéf diplomacie Igor Ivanov a "záujem Slovenska zúčastniť sa na projekte južnej vetvy plynovodu JAMAL, ktorý vytvára nový model energetickej bezpečnosti v strednej Európe" (Ivanov), bol opäť ústrednou témou rozhovorov. Pričom za jediný deň Ivanov stihol zostavu ako máloktorý zahraničný minister - rokoval nielen s rezortným partnerom Kukanom, ale i Schusterom, Migašom a Dzurindom. Podrobne to pripomíname naozaj iba preto, lebo nie každý šéf diplomacie býva v Blave tak na roztrhanie. Ak do tohto prehľadu ešte zahrnieme nie príliš rovnocenné rande Dzurindu so šéfom plynárenského gigantu GAZPROM Viachirevom kedysi začiatkom decembra, akoby sa už aj napĺňalo želanie Moniky Beňovej "otvorme novú dimenziu vzťahov s Ruskom", ktorú vyjadrila nedávno v denníku SME. (Majúc na mysli, samozrejme, vlastnú "promotion" Smeru v Moskve.)
Zaujímavé a najmä poučné je iskrenie, ktoré vzniklo pred dnešným summitom Schuster-Putin. Ruská strana oznámila, že témou rokovania bude predovšetkým spolupráca v atómovom priemysle a VOJENSKO-technická spolupráca. Teda námety, ktoré sú vzhľadom na slovenské smerovanie do NATO viac ako háklivé, ak nie rovno kompromitujúce. Čistá provokácia, takže vrchný poradca Bílek obratom vydal dementi: "My nič takého v programe nemáme", pričom podľa neho chce Schuster debatovať iba o spolupráci v hospodárskej oblasti "a to najmä v súvislosti s deblokáciami a dovozom strategických surovín". Nuž, z celého je zrejmé, že schôdzka nemá žiadny konkrétny program; i Schusterove témy predsa patria do referátu exekutívy o poschodie-dve-tri nižšie postavenej, než je prezident. Putinovo pozvanie pripomína takto skôr akúsi vyzývavú gestikuláciu so zreteľným zámerom "utužiť" ak už nie dobré vzťahy, tak aspoň ich zdanie. Témy, ktoré avizoval, nenechávajú pochýb, že Rusi sa zápasu o orientáciu Slovenska stále nevzdali.
Keďže už naplno beží tých desať mesiacov, ktoré Dzurinda označil ako rozhodujúce pre to, "či dôjde k ďalšiemu rozširovaniu NATO a či bude Slovensko natoľko zaujímavé pre alianciu, aby sa na ňom zúčastnilo", mala by sa podľa toho správať aj naša zahraničná politika. Nie je jasné, prečo práve tento rok sa musí dramaticky zvyšovať frekvencia ruských kontaktov, nie je jasné, prečo celé politické vedenie štátu sa musí tak okato angažovať v plynovode JAMAL, ktorý je napriek prejavenému záujmu niektorých západných krajín projekt stále veľmi chúlostivý. Minimálne rovnako strategickým záujmom, ako obchod s Ruskom (isteže s miliardovo pasívnym saldom) sú pre Slovensko aj dobré vzťahy s Ukrajinou, ktorú Moskva obchvatnou trasou nového plynovodu vydiera. A už celkom mimobežné s "desaťmesačnou" líniou je údajné vyhlásenie Haracha pre ITAR-TASS, ktorý vraj privítal účasť GAZPROM-u na privatizácii SPP.
Analytik Duleba hovorí, že "ak sa Rusku podarí dostať vzťahy so Slovenskom na takú úroveň, že oslabí snahu vstúpiť do NATO, ruská diplomacia si môže pripísať plusový bod". Nuž, o ten plusový bod beží aj dnes v St. Christoph. Všetky náznaky "strategickej" spolupráce, alebo aj mediálne chýry o nich sú takým spochybnením, aké by sme si teraz naozaj nemali dovoliť. Nevraviac o tom, že Schuster žiadne deblokačné miliardy ani nové suroviny na Putinovi, samozrejme, nevytlčie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.