regionálneho rozvoja (MVRR) SR, využili v minulom roku v Košickom kraji.
Z troch možností ich použitia úplne nedotknutá zostala čiastka 10,8 milióna korún, určená na odstránenie systémových porúch v bytových domoch, pričom zhruba na 30 % vyčerpali finančný limit pre výstavbu technickej infraštruktúry a na stavbu nájomných domov. Spomínanú dotáciu na rozvoj bývania, ktorá je súčasťou rozpočtu Krajského úradu (KÚ) Košice, môže použiť iba samospráva, prípadne spoločenstvá vlastníkov bytov.
Nezáujem o príspevok, ktorým by obce a mestá mohli znížiť všeobecný nedostatok bytov alebo vylepšiť kvalitu bývania, spočíva podľa hovorcu KÚ Košice Štefana Kočutu vo viacerých príčinách. Doplnil, že ide predovšetkým o nízku sumu dotácie na jeden byt, ktorá tvorí 20 až 30 % celkových nákladov, zostávajúcu čiastku musí mať k dispozícii žiadateľ subvencie - obec, mesto či spoločenstvo vlastníkov bytov. Ďalej dodal, že z bytových domov, ktorým je určený príspevok na odstránenie systémových porúch, teda aj na opravu zatekajúcich striech či zatepľovanie budov, sú vylúčené panelákové obytné domy. "Krajský úrad v tomto prípade nemôže nahrádzať investora, záujem a financie musí mať samospráva" povedal Kočuta.
Najväčší podiel (vyše 20 %) z prostriedkov fondu využili v okrese Spišská Nová Ves, minimálne (vzhľadom na počet obyvateľov) to bolo v okresoch Košice I-IV, kde tamojšie mestské časti postavili kanalizáciu k rodinným domom i televízne prípojky.
Na tento rok pridelilo MVRR zo ŠFRB do rozpočtu KÚ Košice 231 miliónov korún, z toho na výstavbu nájomných bytov 108,8 milióna, na technickú infraštruktúru 121,6 milióna a na systémové poruchy 2,1 milióna korún. Zásadnou zmenou v pravidlách financovania v tomto roku je možnosť požiadať o výhodný úver na zostávajúcu časť nákladov priamo MVRR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.