košickej magnezitky. Ako nám potvrdil správca konkurznej podstaty spoločnosti Komag JUDr. Jozef Vaško, včera prišla na jeho účet platba za kúpu podniku, teda bane Bankov, výrobného závodu Bočiar a administratívnej budovy.
Kúpna cena, ako sme už v našich novinách informovali, v siedmom kole klesla na 80 miliónov korún, pričom znalecká hodnota majetku predstavuje necelých 845 miliónov. Situácia so mzdami v samotnom podniku sa znormalizovala, ľudia už majú v rukách januárové výplaty. Zaujímalo nás, kedy budú vysporiadané záväzky voči bývalým zamestnancom. "Predpokladám, že do konca mesiaca," odpovedal JUDr. Vaško.
Riaditeľ SMZ Jelšava Ondrej Šeševička nedávno pre Korzár potvrdil záujem ich firmy pokračovať v doterajšej výrobnej činnosti, bližšie však zámery nových majiteľov do budúcnosti špecifikovať nechcel s tým, že situácia si žiada v prvotnom štádiu najmä analýzu súčasného stavu.
Agónia košickej magnezitky sa ťahá už dlhé roky, sprevádzali ju aj štrajky baníkov. Problémy začali, ešte keď bol podnik vo vlastníctve štátu. Hľadanie majiteľa trvalo dlho, finančné problémy, najmä úverová zaťaženosť, sa zatiaľ prehlbovali. Napokon podnik získala spoločnosť Komag a. s., kde mala 49-percentný podiel VÚB, rovnakým balíkom akcií disponovali VSŽ, zvyšok vlastnil Ferrimex. Akciovka dostala celý majetok za korunu, zaviazala sa však k prevzatiu dlhovej zaťaženosti. Krajský súd v Košiciach na návrh VSŽ konkurz vyhlásil v júni 1999. VÚB totiž ďalej odmietla úverovať celý projekt. Správcovi konkurznej podstaty sa podarilo majetok odpredať až v siedmom kole.
Dovtedajšie pokusy stroskotali buď na nezáujme kupujúcich alebo na nízkej ponúkanej cene. Tá sa však beztak znížila až na konečných 80 miliónov. Ako však tvrdia pozorovatelia, základ je, že podnik našiel nových majiteľov, ktorí by mali nadviazať na dlhoročnú tradíciu magnezitárskeho priemyslu v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.