Budapešti ministri spravodlivosti oboch krajín, Ibolya Dávidová a Momčilo Grubač. Podľa Grubača môže Maďarsko poskytnúť Juhoslávii významnú pomoc v procese približovania sa k Európskej únii.
M. Grubač deklaroval pripravenosť jeho krajiny spolupracovať s medzinárodným haagskym tribunálom v otázke vydania niekdajšieho prezidenta JZR Slobodana Miloševiča, čo si však vyžiada novelu platnej juhoslovanskej legislatívy. Minister vyjadril nádej, že príslušný zákon sa môže zrodiť v priebehu štyroch -piatich mesiacov.
Predmetom dvojhodinového rokovania rezortných partnerov bola aj problematika boja proti korupcii. I. Dávidová na tlačovej konferencii informovala, že Budapešť poskytla juhoslovanskej strane všetky maďarské zákony uplynulej dekády v preklade do anglického jazyka.
Juhoslovanský minister spravodlivosti pozval maďarskú partnerku na návštevu Belehradu v marci. I. Dávidová pozvanie prijala.
Nórsko stráca vplyv na európsku politiku
Brusel (TASR) - Nórsky premiér Jens Stoltenberg si myslí, že jeho krajina pre rozhodnutie ostať mimo Európskej únie (EÚ) stráca vplyv na európsku politiku. S blížiacim sa rozšírením bude stále ťažšie uzatvárať s úniou osobitné dohody, posťažoval sa Stoltenberg po včerajších rokovaniach s predstaviteľmi EÚ v Bruseli.
"V stále väčšom množstve oblastí si uvedomujeme, že sa nepodieľame na rozhodnutiach, ktoré sú dôležité aj pre Nórsko. Je to dôsledok toho, že sme povedali nie členstvu v EÚ," uviedol Stoltenberg, ktorý podporuje vstup krajiny do únie.
Opačný názor však majú obyvatelia Nórska - v referende v roku 1994 členstvo odmietli a prieskumy verejnej mienky naznačujú, že ich postoj sa dodnes nezmenil. V dohľadnom čase nemožno podľa nórskych zdrojov očakávať nové referendum o vstupe do EÚ.
Podľa Stoltenberga sú energetická politika a spoločná obrana konkrétnymi oblasťami, kde Nórsko cíti nevýhody chýbajúceho vplyvu na rozhodovanie. Nórsky premiér však nepovažuje za problém tvoriacu sa jednotku rýchleho nasadenia EÚ, ktorá by mala mať právo využívať prostriedky NATO. Nórsko ako členská krajina aliancie je s návrhom zmluvy o spolupráci medzi NATO a EÚ spokojná a na rozdiel od Turecka, ktoré je v rovnakej pozícii, dohodu neblokuje.
Pakistan preskúma možnosť sprostredkovania v prípade bin Ladína
Islamabad (TASR) - Pakistan preskúma možnosť sprostredkovania medzi Afganistanom a USA vo veci údajného teroristu Osamu bin Ladína. "Je to predovšetkým záležitosť medzi USA a Afganistanom," povedal novinárom hovorca pakistanského ministerstva zahraničných vecí Riaz Mohammad Chán. Pakistanský vojenský vládca generál Parvíz Mušarráf mal na mysli iba to, že "takéto veci sú riešiteľné" a neuvažoval o konkrétnej ponuke, keď nedávno pre jeden z egyptských denníkov komentoval proces s líbyjskými atentátnikmi v kauze Lockerbie, uviedol hovorca.
Chán svojimi slovami nadviazal na údajnú ponuku afganského talibanského ministra zahraničných vecí Vakila Ahmeda Mutavakila riešiť bin Ladínovu záležitosť "štvrtou možnosťou". Washington striktne požaduje vydanie bin Ladína, ktorého USA podozrievajú z účasti na viacerých teroristických útokoch proti americkým objektom. Afganský Taliban túto požiadavku napriek sprísneným sankciám OSN odmieta.
USA neprijali ponuku afganského fundamentalistického hnutia Taliban, aby bin Ladína postavili pred súd v niektorej islamskej krajine, alebo vec odovzdali Organizácii islamskej konferencie v prípade, že Spojené štáty predložia presvedčivé dôkazy o jeho teroristickej činnosti. Podľa tohto návrhu by bin Ladína mal súdiť senát zostavený z islamských učencov z troch moslimských krajín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.