fotografii), druhé najväčšie želiezko v ohni v pretekoch jednotlivcov po Ivanovi Bátorym. Paradoxné je, že v štábe ľudí, ktorý sprevádza reprezentantov, nefiguruje Ondrej Brúzik, osobný tréner Bajčičáka, ktorý sa však podieľal aj na príprave ďalších pretekárov Lacka, Maláka a Pastrnákovej. Tak to však na Slovensku chodí.
"Hoci bola požiadavka, aby na šampionát išiel aj osobný tréner, predsa z toho zišlo. Nie je to nič nové pod slnkom, lebo aj na preteky v rámci Svetového pohára som necestoval, aj keď bol návrh, aby som niektoré podujatia absolvoval," poznamenal vyrovnaným hlasom O. Brúzik, známy odborník fungujúci v Stredisku štátnej športovej reprezentácie ŠKP Štrbské Pleso. Lyžiari z Vysokých Tatier tvoria pilier národného tímu už roky. O. Brúzik tiež viedol reprezentáciu až do olympiády v Nagane, potom žezlo prevzal Ján Ilavský. Samozrejme, každý lodivod má iné predstavy a určuje sám, čo považuje za vhodné. Lenže názory sa môžu líšiť, spolupráca teda medzi jednotlivými kormidelníkmi nemusí klapať ako hodinky. "To nie jej sťažnosť, ale konštatovanie. Napríklad v súvislosti s programom, ktorý absolvuje Martin v Lahti. O tom rozhodne štátny tréner priamo na mieste, ja to neovplyvním." Je asi zbytočné pripomínať, že neúčasťou muža, ktorý sa venuje svojmu zverencovi väčšiu časť roka, stráca aj samotný lyžiar. "Na to by sa bolo treba spýtať jeho, ale určite by bol Bajčičák radšej, keby som stál pri ňom hlavne v období tesne pred štartom. Táto časť prípravy a sústredenia je veľmi dôležitá." Žiaľ, peniaze Slovenský lyžiarsky zväz nenašiel a tak osobný tréner si môže akurát doma sadnúť do kresla a pozerať sa na televízor. Prípadne sa spojiť so zverencom telefonicky, ak mu to financie strediska umožnia...Na dokreslenie istej formy Kocúrkova v našich pomeroch treba dodať aj to, že Brúzik vedie Bajčičáka sedem rokov, vlastne od kategórie staršieho dorastu. Akonáhle si zobral pod patronát tohto rodáka zo Zakamenného z Oravy, hneď vedel, že to môže byť blyštiaci sa lyžiarsky diamant, ak mu správne obrúsi hrany.
Náš reprezentant absolvoval dosiaľ už dva razy svetový šampionát seniorov. Najprv v Trondheime 1997 a potom o dva roky neskôr v Ramsau Jeho najlepším výsledkom bolo 20. miesto na 30 kilometrov klasicky. Aký program zvládne vo Fínsku? "Zase sa mi dosť ťažko o tom hovorí, lebo posledné slovo bude mať štátny tréner. Sú ale dve alternatívy. Martin pôjde v prvý deň podujatia pätnásť kilometrov klasicky, obdeň tridsiatku a potom o dva dni zase kombinované preteky na desať kilometrov klasicky predpoludním a pätnásť kilometrov voľnou technikou popoludní Gundersenovou metódou. Druhou možnosťou je, že tridsiatku vynechá. Ráta sa s ním, prirodzene, do štafety a okrem toho na záver by mal absolvovať maratón na 50 kilometrov voľne. Všetko ale bude závisieť od formy, zdravotnej situácie, pohody." Ak by si Bajčičák trúfol na všetky plánované disciplíny, tak by nesúťažil len v šprinte. Brúzikov borec je veľmi dobrý v oboch technikách ("inak sa ani nedá, každý zo svetovej špičky vyniká v tom i tom"), veď na MSJ v Assiagu získal striebro na 10 km klasicky a bronz na 30 km voľne. V tomto ročníku SP zaknihoval ako najlepšie umiestnenie 7. priečku na pätnástke a 14. stupienok na 30 km. Nadviaže na tieto výsledky aj v Lahti?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.