vývoji našej stredo-európskej fauny a flóry vyvolávajú viaceré unikátne prejavy.
"Prinajmenej s dvojtýždenným predstihom rozkvitli v niektorých lokalitách v Košiciach snežienky a šafrany. V úseku od Ružína cez Jahodnú po Košice už možno vidieť aj kvitnúce liesky. Tieto dreviny kvitnú najskôr koncom februára a začiatkom marca," povedala Dr. Eva Sitášová, vedúca prírodovedného oddelenia Východoslovenského múzea v Košiciach.
Zaujímavé ornitologické prejavy, spôsobené miernym priebehom zimy, zaznamenal aj jej kolega RNDr. M. Fulín. "O 2-3 týždne skôr ako po iné roky sa už ozývajú hrdličky, sýkorky a pipíšky a každý deň môžeme čakať, že začujeme už i škovránky, ktoré sa k nám vracajú zo Stredomoria. Košičania si nepochybne všimli aj jarné správanie sa havranov, strák a kaviek, teda vtákov, typických pre toto mesto. Havrany už krákajú, lákajú samičky a straky a krkavce už začali prinášať materiál na stavbu hniezd, hoci straky zvyknú stavať hniezdia až v apríli. Pre mnohých obyvateľov Košíc je v týchto dňoch prekvapujúci i veľmi skorý výskyt netopierov. Druh večernica sa už v predstihu prebudil zo zimného spánku. Vplyvom teplého počasia majú dostatok potravy, možno ich už niekoľko dní vidieť aj lietať," povedal doktor Fulín z Východoslovenského múzea v Košiciach. Podľa neho sa na jasnej predjarnej oblohe môžu už v najbližších dňoch objaviť aj prvé kŕdle niektorých druhov sťahovavých vtákov. Po príchode škovránkov to môžu byť najskôr cíbiky a hus bieločelá. M. Fulín predpokladá, že sa zrejme skôr dočkáme aj návratu bocianov.
Od kolegov zo zahraničia už naši ornitológovia majú správy, že bociany sa tiahnu späť do Európy. Za normálnych okolností sa bociany sa, najmä v oblasti Východoslovenskej nížiny, objavujú niekedy už v prvej polovici marca, tradičným termínom podľa bocianológov je však až čas okolo prvého jarného dňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.