poslanci, vzbudilo širokú diskusiu. Prijaté nariadenie nadväzujúce na zákon 211 o slobodnom prístupe k informáciám, ktorý nadobudol účinnosť k 1. 1. 2001, podpísal primátor mesta a do platnosti vstúpi zajtra.
Proti tomuto zoznamu utajovaných skutočnosti vystúpil poslanecký klub členov KDH. Jeho poslanci hlasovali buď proti navrhovanému nariadeniu, alebo sa hlasovania zdržali. Podľa slov predsedníčky poslaneckého klubu členov KDH Kataríny Ďurčanskej, má nariadenie reštriktívny charakter voči infozákonu a sú v ňom uvedené viaceré skutočnosti, ktoré mali ostať verejné.
"Prezradením obchodného tajomstva nie je informácia, ktorá sa získala za verejné financie, alebo ktorá sa týka verejných financií štátu, či obce," konštatovala poslankyňa Ďurčanská a dodala: "Nevidím dôvod, aby sa bankové podmienky úverov zatajovali a boli predmetom služobného tajomstva."
Taktiež je podľa jej slov chybou, že v nariadení nie je ani zmienka o poslancoch mestského zastupiteľstva. "Preto sme navrhovali jedinú vetu s veľkým právnym dosahom, aby týmto nariadením neboli dotknuté práva a povinnosti poslanca vyplývajúce zo zákona o obecnom zriadení," uviedla K. Ďurčanská a na našu poznámku, že vo VZN nie sú uvedené nijaké sankcie za jeho porušenie pre poslancov, ale len pre zamestnancov mesta, skonštatovala: "Zákon, či iná právna norma, sa má dodržiavať aj keď je 'bezzubý'. Poslanec by ho nemal porušovať len preto, že mu z neho nevyplývajú nijaké sankcie."
Predsedníčka klubu tiež uviedla, že KDH podnet na prokuratúru nepodalo, ale tá ho môže prešetriť aj z vlastnej vôle. Podľa nej to tak aj spraví.
"Nenecháme to a pokiaľ k tomu prokuratúra nezaujme renomované stanovisko, budeme musieť konať. Zatiaľ to vyzerá tak, že prokuratúra si vybrala oddychový čas," nadviazal na K. Ďurčanskú predseda Okresného centra Kresťanskodemokratického hnutia v Prešove František Gerlašinský, ktorý nesúhlasí ani s ďalšou časťou schváleného VZN: "Tajné je napríklad hlasovanie na mestskej rade. Moji voliči, ktorí odovzdali hlas mne ako Ferovi Gerlašinskému, by predsa mali právo vedieť, ako som hlasoval."
Na novinársku poznámku, že niekoľko jednotlivcov môže na základe infozákona paralyzovať chod mestského úradu okresný predseda KDH povedal: "Kvôli tomu, že nôž sa používa aj na vraždu nemôžeme prestať vyrábať nože. Preto nemôžeme kvôli pár jednotlivcom blokovať zákon."
Ako skonštatovali predstavitelia prešovského KDH, nie sú proti prijatiu zoznamu utajovaných skutočností, ale nesúhlasia s jeho terajšou podobou, pričom ich pripomienky, vznesené k tomuto bodu na mestskej rade, neboli akceptované.
Včera sa konal aj pravidelný brífing po zasadnutí mestskej rady, ktorej priebeh je podľa VZN tajný. Prednosta mestského úradu Eduard Stahovec potvrdil, že brífingy sa po zasadnutí rady budú konať aj naďalej. "Nehráme sa na nejaké tajnosti, ale rada, či komisie, to všetko sú poradné orgány primátora. Zasadnutia mestského zastupiteľstva ako rozhodujúceho orgánu sú verejné," skonštatoval mestský prednosta Stahovec a na margo prijatého VZN uviedol: "Možno máme tú smolu, že sme ako prví v dobrej vôli a v dobrej viere pripravili nariadenie. Jeho filozofiou nie je niečo tajiť. Nebolo zámerom strkať hlavu do piesku, ale neublížiť zverejnením informácie na právach iných." Ako uviedol, Prešov sa pred schválením VZN obrátil na ďalšie mestá, no pomoci sa nedočkal. Podľa slov Eduarda Stahovca je nariadenie dobré, aj keď pripúšťa niektoré chyby a hovorí, že pripomienky k VZN sa "sledujú a berú vážne".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.