flexibilita školského systému pre potreby trhu práce. Ruka v ruke s tým, kráča výber školy pre mladých ľudí, s čím je úzko spojená možnosť ich životnej realizácie. "Túto skutočnosť si už uvedomuje veľa mladých ľudí a ich rodičov, preto mnoho z nich pri výbere strednej školy preferuje štúdium na gymnáziu, či strednej odbornej škole, ktoré dávajú študentom najreálnejšiu perspektívu ďalšieho štúdia na vysokej škole," dozvedeli sme sa od Mgr. Boženy Dzurovčíkovej, okresnej metodičky pre výchovné poradenstvo v Poprade.
Podľa údajov, ktoré nám poskytla, sa na gymnáziá popradského okresu hlási zhruba 275 absolventov ZŠ, čo je 148 percent plánovaného stavu. Podľa B. Dzurovčíkovej sú veľmi preferované aj stredné odborné školy, pričom najexponovanejšia je popradská Obchodná Akadémia. "Záujem zo strany študentov je enormný a veľmi si vážim krok riaditeľa školy, ktorý sa rozhodol v budúcom školskom roku otvoriť päť tried prvého ročníka, do ktorých nastúpi 140 prvákov. Ani tento počet však nedokáže uspokojiť celkový záujem," dodáva B. Dzurovčíková.
Najviac plánovaných miest - 1232, ponúkajú v Popradskom okrese stredné odborné učilištia. Na učňovské odbory sa však hlási len 646 žiakov. Zo všetkých absolventov základných škôl je to 52 percent. Podobná situácia je aj v susednom Kežmarku. "Aj tu je veľký záujem o gymnáziá, na ktoré si doteraz podalo prihlášku 12 percent zo všetkých absolventov základných škôl nášho okresu. Značne veľký záujem je však aj o stredné odborné školy," konštatuje Andrea Rusnáková, metodička pre výchovné poradenstvo okresu Kežmarok, podľa ktorej sú medzi strednými odbornými školami najpreferovanejšie Hotelová akadémia Dr. Otta Brucknera a Združená stredná umelecká škola. Na tieto dve školy sa hlási aj mnoho študentov z iných okresov Slovenska. Na stredné odborné učilištia sa tu hlási takmer polovica absolventov. "Najväčší záujem je pritom o tradične "silne obsadené" odbory ako kuchár-čašník a kaderníčka," dodáva A. Rusnáková.
O rovnaké odbory majú záujem aj absolventi základných škôl v staroľubovnianskom okrese. "Záujem absolventov o ďalšie štúdium na stredných školách nezaznamenáva väčšie regionálne rozdiely," ubezpečila nás aj Mgr. Andrea Petríková, okresná metodička pre výchovné poradenstvo v Starej Ľubovni. Aj tunajší budúci stredoškoláci si podali predbežne najviac prihlášok na gymnázium a obchodnú akadémiu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.