dopravnej zdravotnej služby. Od prvého februára je bezplatné použitie prevozových sanitiek možné len v prípade, ak je preprava pacienta súčasťou zdravotnej starostlivosti. Cieľom opatrenia je zamedziť zneužívaniu dopravnej zdravotnej služby na prevoz zdravých ľudí a ušetriť tak zdravotníctvu finančné prostriedky.
Keďže o preprave pacienta rozhoduje lekár, viacerí sa obávajú, že na toto opatrenie sami doplatia. Revízni lekári totiž môžu mať na prevoz iný názor ako ošetrujúci lekár, ktorý oň žiadal. Zdravotná poisťovňa prevoz pacienta nemusí preplatiť a otázkou je, z koho vrecka to potom pôjde - uhradí ho lekár alebo pacient?
"Ja osobne považujem spomínané usmernenie za prínos a myslím si, že diskusie okolo neho zakrátko utíchnu. Ono je to tak, že každá zmena trošku bolí, avšak v tomto prípade prišlo ministerstvo s rozumným krokom. Lekári sa predovšetkým boja toho, že im prišijú na vrub uhradiť prevoz pacienta, ktorý indikovali, keď ho poisťovňa nepreplatí," zareagoval MUDr. Ladislav Šimák, riaditeľ Záchrannej služby Košice.
Košická záchranka robí asi tristo prevozov denne a redukovať ich sa snaží už dlhšie.
"Podľa nového usmernenia stráca napríklad nárok na prepravu žena s dieťaťom po normálnom pôrode, no odvozy mamičiek z nemocnice my už dávnejšie nerobíme. Čo sa týka iných prípadov, na dispečingu máme vyškolený personál, ktorý sa vždy snaží selektovať, ktorý pacient odvoz sanitkou potrebuje a ktorý nie. Nie vždy sa to dá na sto percent, ale zneužití sme zasa tak veľa nemali," hovorí Ladislav Šimák.
Štatisticky sa zatiaľ význam nového opatrenia ministerstva zdravotníctva, keďže platí len niekoľko dní, nedá vyhodnotiť. No okrem okrem obmedzenia počtu takzvaných neindikovaných prevozov a ušetrenia financií by malo mať aj ďalší efekt - logicky by sa mala znížiť čakacia doba na prevoz. Tá v špičke predstavuje aj dve hodiny, zvlášť, ak ide o pacientov z vidieka a záchranka sa odvozy jedným smerom snaží spájať. Navyše sa uprednostňujú odvozy do zdravotníckeho zariadenia pred transportom z nemocnice domov.
"Paradoxne sa odvozov dožadujú najviac pacienti po hospitalizácii. Do nemocnice sa neraz chorý dopraví aj sám, alebo ho dovezie rodina, no späť si už žiada sanitku, aj keď je po úspešnej liečbe. Zo zdravotného hľadiska je to zbytočné, aj dokážem pochopiť sociálnu stránku tejto veci - dôchodca z vidieka nemá na cestu domov taxíkom. Sociálny dopad nového usmernenia je iste nepríjemný, no takto si to zas odnášalo zdravotníctvo," zdôrazňuje riaditeľ.
A práve vymedziť rozdiel medzi dopravou osoby zo zdravotných a sociálnych dôvodov bolo cieľom spomínaného usmernenia. Ako konštatoval Igor Slepčan zo Sekcie zdravotnej starostlivosti ministerstva zdravotníctva, "slovenské zdravotníctvo v tomto smere dlhé roky suplovalo to, čo v západných krajinách spadá pod opatrovateľskú službu. Ošetrujúci praktický lekár nebol pri objednávaní dopravy, ktorú hradí dopravca, ničím obmedzovaný a dochádzalo k jej nadužívaniu."
Aj keď riaditeľ košickej záchranky s obmedzovaním prevozov súhlasí, problém podľa neho môže nastať v istých špecifických prípadoch. Trebárs ak nevidiaci či imobilný pacient požiada o prepravu do nemocnice, pretože ide na ošetrenie zubov. Indikovaný prevoz to nie je, na prevoz by nárok nemal mať, no ľudské by bolo vyhovieť mu. Otázkou je, ako sa v taký čas zachovať.
"Dôležité bude, ako zareagujú zdravotné poisťovne. V taktýchto prípadoch budeme podľa všetkého žiadať na transport súhlas revízneho lekára. Pretože ja môžem prižmúriť oko a preveziesť z nemocnice domov babičku, ktorej nemá kto pomôcť, no čo ak k nám po pol roku príde na kontrolu revízny lekár a za podobné odvozy záchranke nevyfakturuje jeden či dva milióny korún? V minulosti sme trebárs na požiadanie odvážali mentálne postihnuté deti z ústavov k rodičom sanitkou. Keďže to nie medicínska indikácia, malo by taktýto odvoz preplatiť zariadenie, ktoré oň požiada, alebo sociálny odbor. Uvidíme, čo prienesie realita," konštatuje Ladislav Šimák a dodáva, že v súvislosti s novým opatrením sa chystá gremiálnu poradu pracovníkov Fakultnej nemocnice L. Pasteura, s ktorými si chce vydiskutovať sporné záležitosti. Nasledovať budú stretnutia s revíznymi lekármi zdravotných poisťovní, ktorých stanovisko k usmerneniu bude, zdá sa, rozhodujúce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.