niekoľkoročné takzvané prechodné obdobia, počas ktorých by nemusela plniť náročné predpisy únie.
Podľa denníka Právo je ústupok Prahy známkou ostrého konkurenčného boja medzi kandidátskymi krajinami, nakoľko Brusel označil tento rok za rozhodujúci v prístupových snahách a "pružnosť" pri žiadostiach o prechodné obdobia by sa mohla stať jedným z hlavných kritérií. Aj podľa samotnej únie, ak niektorá z kandidátskych krajín prejaví ochotu akceptovať celú legislatívu EÚ a dokáže schopnosť realizovať to, môže postupovať rýchlo. Na túto výzvu zareagovalo okamžite Slovinsko a postupne sa pridali aj Varšava, Budapešť a Praha. Niektorí diplomati v tejto súvislosti hovoria o snahe stredoeurópskej trojky vybojovať si lepšiu vyjednávaciu pozíciu, pripomína denník Lidové noviny.
Česká republika sa pre urýchlenie vstupu do EÚ vzdala žiadosti napríklad o udržanie nižšej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) v telekomunikáciách a spotrebnej dane z pohonných hmôt. Je ochotná splniť viac nákladných smerníc v oblasti ochrany životného prostredia, splní bezpečnostné štandardy ruzynského letiska a hneď po vstupe chce liberalizovať trh s energiami. Český minister zahraničných vecí Jan Kavan v pondelok vyhlásil, že ČR by chcela ukončiť vstupné rokovania s EÚ a podpísať zmluvu o prijatí ešte do júna 2002 za pôsobenia súčasného sociálnodemokratického kabinetu.
Praha však, rovnako ako Varšava a Budapešť, trvá na prechodnom období, počas ktorého by nesmeli cudzinci v krajine voľne nakupovať nehnuteľnosti. Zároveň nezľavila v žiadosti o výnimky týkajúce sa finančne nákladných a technicky zložitých kapitol, ako napríklad čistenie odpadových vôd v obciach do 10 000 obyvateľov a zavedenie nadpolovičného podielu európskej tvorby vo všetkých televíziách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.