pred viac ako desiatimi rokmi. Fajčiari sú postupne vytláčaní z verejných priestorov. Počet ľudí, ktorí v Británii každoročne zomierajú na rakovinu pľúc, sa od roku 1965 znížil asi na polovicu. Spojenému kráľovstvu patrí v Európe popredné miesto, čo sa týka úbytku fajčiarov. To však ani zďaleka neznamená, že zdravotnícke, vládne i mimovládne inštitúcie a organizácie, ktoré sa venujú boju proti fajčeniu, by nebodaj poľavili vo svojom úsilí.
Najmenej sa fajčí vo Walese, kde týmto zlozvykom trpí asi 27 percent obyvateľov. A najviac fajčiarov je v Škótsku, kde si zhruba každý tretí človek pravidelne zapáli.
Jedným z prvých vedcov, ktorí začali pred 50 rokmi upozorňovať na súvislosť medzi fajčením a výskytom rakoviny pľúc je britský profesor Sir Richard Doll. Podľa neho, v celej Británii je dnes približne 10 miliónov fajčiarov. Ak neskoncujú s týmto zlozvykom, asi polovica z nich na následky fajčenia zomrie. Aj napriek týmto varovným číslam mnohí ľudia práve cigaretami riešia pracovné zaťaženie i stres.
Ak v Londýne cez deň míňate cestou rôzne úrady a podniky, nezriedka pred nimi uvidíte celé skupiny fajčiarov, ktorí pre nefajčiarsku politiku svojich zamestnávateľov musia vybiehať von z budovy a zapáliť si na ulici. Správe známej výškovej budovy Canary Wharf - v renovovanej oblasti londýnskych dokov - sa ale v terajšom mimoriadne chladnom zimnom počasí fajčiarov uľútilo a inštalovala im pred vchod plynové ohrievače, známe z pouličných kaviarní v Paríži. Fajčiari na Canary Wharf sa teda môžu utešovať, že keď si aj spôsobia rakovinu, aspoň pri tom neprechladnú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.