Mladá demokratická ľavica (MDĽ) si pomaly, ale isto nachádza miesto na Slovenskom politickom nebi. Jej viceprezident pre zahraničie, Ivan Štefunko, sa zapája do činnosti SDĽ priamo v ústredí, lebo zároveň pracuje ako medzinárodný tajomník SDĽ. Študent politických vied banskobystrickej univerzity Mateja Bela by sa mal v budúcnosti stať nádejným kandidátom na post predsedu MDĽ. Je rodákom spod Tatier, trvalé bydlisko má v Spišskej Teplici.
SDĽ si minulý víkend pripomenula desiate výročie svojej existencie. Ty, ako viceprezident MDĽ, si sa zrejme zúčastnil na oslavách tiež. Aká bola atmosféru ?
"Zúčastnil som sa na nich ako spoluorganizátor. Oslavy prebehli v pohode... Niektorí zo zúčastnených mali smutný pocit z toho, že ich práca nebola docenená. Boli to hlavne poslanci bývalého federálneho zhromaždenia, ktorí v tom najťažšom období presviedčali ľudí o tom, že ľavicové hodnoty na Slovensku majú svoj zmysel. Títo ľudia si prišli na toto obdobie s istou nostalgiou zaspomínať, ale zároveň vyslovovali presvedčenie, že desaťročie existencie strany je dôvodom na to, ešte zásadnejšie stranu zreformovať, aby mala ešte pevnejšie miesto na slovenskej politickej scéne."
Keď už sme pri tých reformách, v poslednom období takzvané "Migašovo krídlo" dosť razantne odmietlo reformné kroky, respektíve vznik druhej názorovej platformy reprezentovanej Petrom Weissom...
"Neviem, či je v tomto prípade platforma reformným krokom... Myslím si, že v SDĽ to nedospelo do dvoch rôznych ideových koncepcií. Súboj sa skôr odohráva v personálnej rovine. To, že niekoho pokladajú za "modernistu" iného za "bolševika", to je úplne zdeformovaný pohľad časti novinárskej a intelektuálnej obce. Na šiestom zjazde rozhodli delegáti o tom, kto bude v Republikovom výbore a vo vedení. To, že sa tam napríklad Peter Weiss nedostal, nie je vina Migaša, ale Weissovho prístupu. Napriek tomu má Peter Weiss veľmi dôležitú úlohu, je predsedom zahraničného výboru, pracuje teda v diplomacii parlamentu a netvrdil by som, že ľudia okolo neho sú odsunutí."
Nedá mi neopýtať sa, ako ty, nádejný politik, vnímaš počínanie Pavla Kanisa v súvislosti s kauzou financovania stavby svojej vily ?
"Bol som jedným z autorov otvoreného listu MDĽ Pavlovi Kanisovi. Neobvinili sme pána ministra z toho, že sa k peniazom dostal nečistým spôsobom, to je na niekom inom, aby to spravil, ak má podozrenie. My sme sa snažili Pavlovi Kanisovi naznačiť, že ľavicová strana, ktorá je vo vláde, má len dve možnosti, ako uspieť. Po prvé, že sa bude úprimne starať o záujmy občana, teda bude sa snažiť aspoň trocha zjemňovať radikálne kroky vlády v sociálnej oblasti a po druhé, že bude solidárna so spoločnosťou. Skrátka, dnes nie je čas stavať 15 miliónové vily..."
Myslíš si, že má aspoň morálne právo ostať v parlamente, ako poslanec?
"V liste sme ho vyzvali, aby odstúpil a taktiež, aby sa vzdal poslaneckého mandátu. Tlak MDĽ sa zrealizoval len spolovice. Avšak je pravda, že žiadna strana nemá právo vyhodiť poslanca z parlamentu, pretože platí zákaz imperatívneho mandátu. No môj osobný názor je ten, že Pavol Kanis sa do parlamentu vrátiť nemal."
Čoraz viac občanov si z nedávnych dôb zvyklo naťahovať ruku k štátu, aj keď to nepotrebujú, respektíve nechcú pohnúť rozumom a postarať sa sami o seba. Mám taký pocit z doterajšieho pôsobenia SDĽ vo vláde, že im tú ruku podáva.
"Slogan SDĽ znel, lepší život pre čestného pracovitého človeka. Nikdy sme sa nesnažili pomáhať "darmožráčom". Podľa mňa, ľavica nie je o tom, aby sa dotovali ľudia, ktorým sa nechce pracovať. Myslíme si, že v ekonomickej depresii treba podržať tých ľudí, ktorí v konjuktúre tejto krajine môžu pomôcť. Lavica je aj o pomoci, ľudom, ktorí nemôžu pracovať, či už sú to študenti, alebo dôchodcovia, alebo si jednoducho zamestnanie nájsť zatiaľ nemôžu. Na margo fám, ktoré sú veľmi udomácnené v slovenských mysliach, že ľavica rozdáva a pravica to tu musí dať ekonomicky do poriadku. V Európskej únii, z pätnástich vlád, v dvanástich sú socialisti, naši partneri, s ktorými mimochodom intenzívne komunikujeme. Všetky tieto krajiny v tomto období ekonomicky prosperujú a znižujú nezamestnanosť. Spomeniem len Francúzsko, alebo Nemecko."
Poďme trocha viac k tvojej osobe. Priznám sa, že ma doslova šokovalo, keď si, ako jednu zo svojich záľub uviedol socializmus.
"To bol zámer, trošku provokovať a vyvolať diskusiu. Ako politológa ma zaujíma čítanie o socialistickej teórii, čo nie je komunizmus, respektíve kvázi komunizmus, ktorý sme zažívali. SDĽ je členom socialistickej internacionály, ktorá združuje najprogresívnejšej sily na svete. Socializmus je spoločenským zriadením, niečo medzi tvrdým kapitalizmom a komunizmom, ktoré napríklad funguje vo Švédsku. Uznávam, že je to provokatívny názor v krajinách bývalého komunistického bloku, preto vítam fakt, že SDĽ nemá v názve slovo "socialistická", pretože by to bolo poburujúce."
Aká bola tvoja cesta medzi stranícke špičky SDL?
"Nie som v straníckych špičkách, aj keď ich často stretávam. Prečo sa angažujem? Nebol som spokojný s tým, ako sa politika v tejto krajine vyvíja. Ťažko sa je sťažovať na tmu niekomu, kto sa nepokúsi zapáliť aspoň malú sviečku. V začiatkoch som nebol veľmi angažovaný, no v istom období som vstúpil do MDĽ, ktorej ideály a iniciatívy sa mi ešte za čias tvrdého mečiarizmu páčili a začal som v MDĽ dosť pracovať. A MDĽ niečo dosiahla. Musím povedať, že na posledné iniciatívy MDĽ, či už to bol boj proti poplatkom za vysoké školy, proti nezamestnanosti mladých, za skrátenie dĺžky civilnej služby, alebo presadzovanie registrovaného partnerstva pre diskriminovanú skupinu homosexuálov, som veľmi hrdý."
Keďže si študoval v Paríži, skús nám priblížiť, ako vnímajú Slovensko a špeciálne MDL mladí vo Francúzsku.
"Málo ľudí Slovensko pozná. To ale nie je problémom len Slovenska ale aj ostatných postkomunistických štátov. Tí, ktorí Slovensko vnímajú, sa divia, že sme sa s Českou republikou rozdelili. Pre nich bolo bývalé Československo určitým symbolom. SDĽ a MDĽ má dobré vzťahy s francúzskymi socialistami, dokonca rozvíjame určité programy spoločne.
V štruktúrach MDĽ som zachytil meno Martina Migašová. Podobnosť mien s vaším predsedom, nie je určite náhodná...
"Musím priznať, že má podobného bojovného ducha, ako jej otec. Bola legitímne zvolená za viceprezidentku MDĽ a nie je to kvôli jej príbuzenským vzťahom k predsedovi. Je veľmi schopnou mladou ženou, budúcou právničkou. Niekedy si z nej robí žarty samotný otec, pretože tvrdí, že "funkcionárči viac ako on"."
Pomaly sa blížia ďalšie parlamentné voľby, aké sú Tvoje ambície na tomto poli? Budeš sa uchádzať o priazeň voličov ?
"Nemyslím si, že mám dostatok skúseností na to, aby som sa pustil do parlamentnej roviny, aj keď viem, že je tam veľa ľudí, ktorí si poslaneckú stoličku nezaslúžia, alebo na ňu intelektuálne nedozreli. Tým nemyslím poslancov SDĽ, ale všeobecne. V parlamente sa často pohybujem a nevychádzam z údivu. Mojím najbližším cieľom je kandidatúra na post predsedu MDL, ktorá je najsilnejšou mládežníckou organizáciou na Slovensku a z tejto pozície by som chcel určitým spôsobom ovplyvňovať vývoj slovenskej spoločnosti."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.