primátor mesta Štefan Kubík. A poslanci čistili. Zopakovali si hlasovania, v ktorých "pochybila" ich kolegyňa, ktorá naraz mačkala dve hlasovacie zariadenia a pobrali sa domov. Nevyužili bezprecedentnú možnosť na očistu svojho mena, ktoré sa odteraz vždy bude spomínať v kontexte so zmanipulovaným hlasovaním, z ktorého nikto nevyvodil dôsledky, iba ho dal jednoducho zopakovať.
Vedenie poslaneckého klubu KDH označilo vedomé hlasovanie svojej členky na cudzom zariadení prívlastkom "chybné". V jeho vyhlásení sa správne spomína právny i morálny aspekte problému. Na základe prvého z nich primátor pozastavil výkon dotknutých uznesení. Na základe druhého však bolo potrebné vyvodiť dôsledok. Ako môže v mestskom parlamente sedieť niekto, kto aj podľa slov vlastného šéfa nezvládol situáciu? Nehovoriac o tom, že sa mu to prepieklo bez akejkoľvek odozvy. Navyše, zdôvodňovať nevyvodenie osobnej zodpovednosti tým, že jeden falošný hlas tak či tak o ničom nerozhodol, je rovnako nemorálne, ako klamať pri samotnom hlasovaní.
Od ľavicovo orientovaných poslancov presiakla na verejnosť informácia, že oni vlastne ani nevedeli, prečo sa mimoriadne zastupiteľstvo vlastne koná. A vraj prebehlo tak rýchlo, že to počas celého jeho trvania ani nezistili. To by však tesne po ňom nesmeli vyrukovať s vopred pripraveným vyhlásením, v ktorom sa dištancovali od spôsobu hlasovania svojich kolegov z KDH, ktoré označili za zneváženie vlastnej práce. Tu však prerušili vetu a odmietli ju dopovedať. Jediným pozitívnym momentom tak zostalo vyslovenie ľútosti zo strany poslankyne, ktorá z prvého tohtoročného zastupiteľstva odišla a v "myške" zabudla hlasovaciu kartu. Aj tá sa však ozvala až vtedy, keď už bolo po všetkom, resp. po schôdzi.
Nikto z prítomných sa teda neodvážil dotknúť podstaty problému - čo ak sa trápny precedens zopakuje? Na túto otázku nepriamo odpovedal len primátor mesta Štefan Kubík na pondelňajšej tlačovej besede. "Mám dobre naštudovaný zákon o obecnom zriadení č. 369/90 Z. z. a nie je tam žiadna zmienka o sankciách voči "nesprávne" hlasujúcemu poslancovi," povedal. Napokon aj poslanecký sľub zaväzuje poslanca "len" k tomu, aby riadne plnil svoje povinnosti, hájil záujmy obce a jej obyvateľov a rešpektoval zákony. Takže, rozmenené na drobné ak sa problém zopakuje a nikto to nenapadne, v Poprade nenastane žiadna reakcia. A ak sa na to príde, jednoducho sa zopakujú problémové hlasovania, a ide sa ďalej. A ty občan, vyber si svojho kandidáta, ktorý bude zastupovať tvoje záujmy na poli samosprávnej politiky a naivne ver, že to bude mať vždy na pamäti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.