cestovnom totiž nerozhodli jednotlivé podniky Slovenskej autobusovej dopravy (SAD), ale vláda, ktorá vychádzala zo súčasných cien výkonov a z nevyhnutnosti znížiť straty vznikajúce dopravcom," vyslovil svoj názor na aktivitu časti občanov na východnom Slovensku riaditeľ popradského podniku SAD Ing. Michal Greguška. Reagoval na akciu obyvateľov 11 obcí z okolia Prešova, ku ktorým sa podľa našej včerajšej informácie možno pridajú aj obyvatelia niektorých obcí zo Zamaguria v Kežmarskom okrese. Podľa neho, vláda musela pristúpiť k úprave cestovného, pretože najmä v prípade zliav sa cena za autobusovú dopravu pohybovala hlboko pod skutočnou ekonomickou cenou. "Problémy vznikli hlavne kvôli nepochopeniu zmien, ktoré začali platiť k 1. februáru. Mal som množstvo telefonátov s rozčúlenými občanmi, ktorí sa dožadovali vysvetlenia, ako je možné, že hovoríme o 20-percentnom zdražení cestovného, keď v prípade žiackych zľavnených lístkov je tento nárast o 100 až 350 percent," konštatoval riaditeľ dnes ešte stále štátneho podniku. Ako uviedol ďalej, tento jav je dôsledkom nielen 20-percentného nárastu obyčajného cestovného, ale aj redukcie zliav žiackych "mesačníkov". Vysvetľoval im to na príklade, podľa ktorého pred zdražovaním cestovného platili žiaci za dopravu približne jednu až dve desatiny z ceny obyčajného lístka a dnes, napriek zdraženiu, dosiahol ich podiel úroveň len asi 30 percent z plnej ceny lístka.
Najväčší nárast nastal v nižších tarifných pásmach, osobitne u prepravných vzdialeností od jedného do troch kilometrov. "Tu bola zľava deformovaná a štátom poskytované dotácie autobusovej doprave ani zďaleka nevykrývajú straty. Už po štyri roky dostávajú slovenské SAD-ky rovnakú sumu, bezmála miliardu korún na vykrytie strát, čo však nepostačuje reálnym potrebám a tak podniky vzniknuté schodky musia vyrovnávať na úkor vlastného hospodárskeho výsledku," konštatoval M. Greguška. Podľa jeho slov, zvýšenie cestovného bolo nevyhnutné aj preto, že počas ostatného desaťročia vzrástla nákupná cena autobusov zo 400 tisíc na 3,5 milióna korún, teda viac ako osemapolkrát. Na druhej strane, cestovné zďaleka nedosiahlo takýto enormný nárast. Výsledkom tohto stavu je skutočnosť, že kým popradský podnik SAD kúpil v roku 1990 až 25 nových autobusov, vlani to bolo len päť. Navyše, celý súčasný vozový park je značne opotrebovaný a prestárly. Väčšina autobusov je už po uplynutí výrobcom deklarovanej doby životnosti. Predpokladá sa však, že po privatizácii štátneho podniku, resp. po vstupe nového investora, dôjde k naplneniu podmienky tohto kroku, ktorým je práve povinnosť investovania do obnovy strojového parku.
Ako uviedol ďalej, k zmene cestovného došlo nielen v prímestskej doprave, ale deregulácia cien sa dotkla aj diaľkovej dopravy. "Na diaľkových linkách platia zľavy stanovené príslušným dopravcom. Okrem toho, každý zo 17 podnikov SAD na Slovensku má u diaľkových spojov vypracovaný svoj vlastný cenník založený na komerčnej báze," povedal na záver M. Greguška.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.