návrh reformy je však aj o tom, že Prešov stratí vplyv na dva dôležité regióny, ktorými sú Poprad - Tatry a Horný Zemplín - Humenné," začal komentovať súčasné politické dianie prešovský krajský predseda HZDS - ĽS Peter Chudík.
Podľa neho sa takto podľa počtu obyvateľov najsilnejší Prešovský kraj posunie na 10.-12. miesto a čo sa týka hospodárstva, bude za ním už len Gemersko-Novohradský región. Krajský predseda ďalej poznamenal, že je paradoxom, že sa to všetko týka Prešova, ktorý sa označuje za baštu, či dokonca hlavné mesto SDKÚ. Ako ďalší príklad uberaniu Prešovu, spomenul nemocnicu. "Do roku 1998 bola počtom lôžok NsP v Prešove druhou najväčšou na Slovensku. Teraz sa rozhodlo, že nebude špičkovým zdravotným zariadením. Slabou náplasťou je jej označenie za fakultnú. Fakultná totiž neznamená, že bude vzdelávacím pracoviskom budúcich lekárov, bude fakultnou význame, že bude bakalárskym pracoviskom pre stredný zdravotný personál. Fakt, že prešovská nemocnica týmto sa degraduje na provinčnú, nemal by uspokojiť občanov, ani pacientov. A malo by to rozhnevať aj Dzurindovho poradcu primátora Juraja Kopčáka a rovnako aj prednostu krajského úradu Jozefa Polačka."
Chudík zároveň poznamenal, že súčasnej vládnej garnitúre sa v Prešove nedarí, čo dokumentuje aj skutočnosť, že s BMW neuspeli a že pri toľko medializovanej stavbe Nábrežnej komunikácie sa zatiaľ udialo iba toľko, že prišlo 5 miliónov korún na vyvlastnenie pozemkov. "Urobilo sa veľké haló a stavba stojí, pritom minister Jozef Macejko je z Prešova," povedal Chudík.
Následne sa zameral na počínanie svojho nástupcu vo funkcii krajského prednostu. "Polačko stále hovorí, že bude verejnosť informovať, tak prečo neinformuje, že prehral súdne spory pri odolávaní riaditeľov." Chudík konkretizoval, že ide nielen o Slavomíra Hrinka, ktorého Polačko odvolal z funkcie riaditeľa Horného gymnázia, ale aj Jozefa Vaľka, ktorého odvolal z funkcie riaditeľa SOU obchodného. "Videl som tiež zoznam podpísaný vedúcim organizačného odboru a podľa tohto má krajský úrad súdnych sporov na nedodržanie legislatívnych podmienok pri výpovedi dokonca 31. Zobeme fakt, že len prehratý súdny spor s Hrinkom bude krajský úrad stáť možno aj 200 tisíc korún. Bude sa táto škoda niekomu zosobňovať? Bude za toto niesť niekto zodpovednosť?" - pýtal sa Chudík.
V tejto súvislosti dodal, že pritom je nesporný fakt, že zákon umožňuje krajskému prednostovi odvolávať z funkcií bez udania dôvodov. "Nepotreboval dôvody pre odvolanie a aj tak súdne spory prehral," poznamenal Chudík. Zároveň dodal, že by bolo dobré sa pozrieť i na to, ako je to s rozhodnutiami, ktoré podpisovala na gymnáziu na Konštantínovej ulici Elvíra Abrahámová ako riaditeľka, pritom podľa rozhodnutia súdu de facto riaditeľkou nebola. "Ako sa toto bude dávať do právneho stavu?" - opäť položil otázku Chudík. Svoje slová skončil pri Audi A8. "Dnes je už jasné, že toto auto je na Úrade na ochranu ústavných činiteľov a Prešovský kraj prišiel o 3,2 milióna korún. Urobilo sa to delimitačným protokolom. V zmysle zákona však delimitovať sa môžu iba pre úrad nepotrebné veci. Je zvláštne, že nové auto za 3,2 milióna korún, bolo vlastne vyhlásené týmto za nepotrebné."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.