práce, zakúpenie vriec a zriadenie dotrieďovacej linky, ktorá sa dokončuje v Duplíne, využili dotáciu zo Štátneho fondu životného prostredia (ŠFŽP) vo výške 700 000 Sk a aj samotný mikroregión do tohoto projektu investoval okolo 100 000 Sk. Výsledkom zatiaľ je jedno nákladné auto vyvezeného triedeného odpadu. Podľa informácie predsedu mikroregiónu Ondava a starostu obce Duplín Jozefa Kriška, záujem o služby mikroregiónu pri spracovaní odpadu prejavila aj svidnícka odevná spoločnosť SVIK, ktorá by privítala odber a následné zlisovanie zmršťovacej fólie.
Mikroregión Ondava svoje zámery v triedenom zbere odpadu postavil v širšom zábere. Neoslovil len obyvateľov svojich štyroch obcí, ale uskutočňujú sa rokovania aj s mestami Stropkov a Svidník o zapojení sa do takéhoto zberu komunálneho odpadu a v týchto mestách bol urobený aj prieskum záujmu medzi podnikateľskými subjektami. "Predovšetkým z radov obchodníkov a reštauračných služieb, ktorí tiež prejavili ochotu zapojiť sa do triedeného zberu odpadu. Takže do budúcna je treba počítať s takou technikou, ktorá by tento zber uľahčila a zmechanizovala," dodal J. Kriško. Preto mikroregión Ondava tohto roku požiadal ŠFŽP o príspevok vo výške tri milióny Sk. Mikroregión Ondava na tieto účely potrebuje zakúpiť sklápacie auto s mechanickou rukou, ďalšie zariadenia a zároveň by bolo potrebné zriadiť aj medzisklad triedeného odpadu, kde by sa hromadil do odvozu. Lenže vo všeobecnosti podnikatelia nie sú náchylní rozhadzovať peniaze a pôjdu iba do takých podnikov, ktoré sľubujú zisk. Preto informácia o ich záujme pristúpiť k triedenému zberu odpadu znie pomerne optimisticky. "Z doterajších rokovaní s podnikateľmi vyplýva, že sú ochotní do toho ísť spolu s nami. Okrem jedného nekládli si žiadne podmienky," vyvrátil pochybnosti J. Kriško.
Zorganizovať triedený zber komunálneho odpadu v štyroch obciach je jedná vec, ale asi ináč to bude vyzerať v mestách. Nakoniec v Stropkove pred 6 až 7 rokmi ho aj skúšali, ale podľa vyjadrenia primátora mesta Ladislava Paňka, celá iniciatíva stroskotala na nedisciplinovanosti občanov. "Je to jeden problém pri triedenom zbere odpadu. Druhý je, že aj keď odpad roztriedite, máte potom obrovský problém sa zbaviť týchto druhotných surovín. Ak triedený zber odpadu sa má ujať, potom sa musí zmeniť aj prístup výkupných organizácií. Napríklad je obrovský problém zbaviť sa vyzbieraného skla. V mestskom podniku Služba je ho dodnes plný kontajner, ktorého sa roky nevieme zbaviť," dodal svoje poznatky z organizovania triedeného zberu komunálneho odpadu L. Paňko, ale myšlienku spolupráce s mikroregiónom Ondava pri triedenom zbere odpadu akceptoval: "Prečo nie, v podstate je to aj náš záujem. Chce to proste zmeniť myslenie ľudí, chce to osvetu, bez čoho takáto vec nepôjde, pretože ľudia sú takí, akí sú."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.